Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë fotografike e blogerëve të udhëtimit promovon turizmin në Bullgari

4
Ujëvara “Pollska Skakavica”
Foto: Panayot Tolev

Një ekspozitë me fotografi unike të bëra nga blogerët bullgarë të udhëtimit do të promovojë turizmin e brendshëm në kushtet e pandemisë. Autorët e 25 fotografive janë anëtarë të organizatës joqeveritare ASTOM, e cila bashkon blogjet më të vizituara bullgare të udhëtimit. Nga data 7 deri më 20 nëntor, vizitorët e një objekti të madh tregtar në bulevardin “Bullgaria” në kryeqytet, që disponojnë një certifikatë të gjelbër, do të mund të shohin disa nga këndet më të bukura të vendit tonë, të para përmes objektivit të travel-fotografëve. Ekspozita do të paraqitet edhe në qytete të tjera bullgare.

Manastiri Sokollski “Fjetja e Hyjlindëses Mëri” / Foto: Nadezhda Serafimova

Shumica e fotografive janë bërë në vitin e fundit të kufizimeve kundër përhapjes së Covid-19. Krahas pamjeve nga vende të njohura, si Veliko Tërnovo, Manastiri Sokollski dhe kompleksi etnografik "Etër", ekspozita do të prezantojë kënde pothuajse të panjohura në Bullgari, shpesh të paprekura nga qytetërimi. Midis tyre janë dolmeni mistik Plloçata (“Pllaku”) në Sredna Gora, kisha e vogël e vetmuar “Shën Petka” në digën Smollsko, xhamia me dy minaret në fshatin Çepinci në Rodope, pamja e jashtëzakonshme e qiellit me yje mbi fshatin Tjulenovo të Detit të Zi dhe akoma shumë pamje fantastike nga Bullgaria e vërtetë, të cilat janë shumë larg klisheve të turizmit masiv.

Xhamia me dy minaret në fshatin Çepinci në malin e Rodopeve / Foto: Lyobomira Danova

Në pranverën e vitit 2020, menjëherë pas fundit të bllokimit të parë, blogerët e udhëtimit bënë thirrje në rrjetet sociale për mbështetje të turizmit vendas, duke zgjedhur Bullgarinë për pushimet tona.

Blogerët e udhëtimit në mbështetje të turizmit bullgar

Sipas Institutit Kombëtar të Statistikave, situata e komplikuar në lidhje me pandeminë nuk i ka penguar bashkatdhetarët tanë të udhëtojnë. Për më tepër, vitin e fundit turistët bullgarë kanë zgjedhur vendlindjen, duke preferuar t’i organizojnë vetë udhëtimet e tyre në vende pak të njohura në Bullgari. Sa për turizmin rural dhe aventurier ai është në rritje! Më shpesh, udhëtarët frymëzohen pikërisht nga blogjet e udhëtimit, ku ka shumë informacione të dobishme dhe foto të bukura. Dhe autorët e tyre nuk ndalojnë së udhëtuari, fotografuar, ëndërruar dhe ndarë atë që kanë parë dhe përjetuar, pavarësisht krizës së koronavirusit!

Planktoni biolumineshent pranë fshatit Tjulenovo të Detit të Zi / Foto: Rossitsa Dimitrova

Në ditët e ekspozitës së udhëtimit do të luhet një lojë me çmime të ndryshme. Fituesi do të shpallet sipas parimit të rastësisë dhe do të fitojë një kanavacë me një foto të ekspozitës.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Galeria

Më shumë nga rubrika

Ka për t’u realizuar Ekspozita Turistike Ndërkombëtare “Pushime dhe SPA Expo”

“Kthimi në normalitet” është në fokus të Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Pushime dhe SPA Expo”, e cila do të mbahet në datat 24 dhe 25 shkurt 2022 në “Inter Expo Center” të kryeqytetit. Ministria e Turizmit ende pranon aplikime për pjesëmarrjen..

botuar më 22-01-24 12.17.MD

Kuadro nga Rodopet Lindore i ftojnë shikuesit e Euronews të njihen me Bullgarinë

Rodopet Lindore zënë një vend qendror në një film reklamues për natyrën e egër të Bullgarisë, xhiruar nga Euronews TV. Në video personazhet kryesore janë dreri, shkaba, bizoni. Pamjet e xhiruara do të transmetohen si një serial, i porositur nga..

botuar më 22-01-22 10.05.PD

Veliko Tërnovo prezanton trashëgiminë e tij kulturore dhe historike në një ekspozitë në Madrid

Trashëgimia e pasur kulturore dhe historike dhe potenciali turistik i qytetit Veliko Tërnovos prezantohen në ekspozitën më të madhe të specializuar në Spanjë - FITUR, njofton qendra për shtypin e bashkisë së qytetit. Në forumin që fillon më 19..

botuar më 22-01-19 1.14.MD
Подкасти от БНР