Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

10 nëntor - fillimi i tranzicionit bullgar drejt demokracisë

Foto: arkiv

Më 10 nëntor 1989, një ditë pas rënies së Murit të Berlinit, gjatë plenumit të nëntorit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Bullgare në Sofje, lideri shumëvjeçar komunist Todor Zhivkov u lirua nga posti i sekretarit të përgjithshëm të partisë.

Data konsideroht si fillimi i të ashtuquajturit "Tranzicion bullgar drejt demokracisë dhe ekonomisë së tregut". Largimi i Zhivkovit u organizua nga anëtari i Byrosë Politike Petër Mlladenov dhe nga kandidati për anëtar Andrej Llukanov. Më shumë mbi temën mund të lexoni KËTU.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Shqipëria po punojnë për një marrëveshje në fushën e ekologjisë

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Ekologjisë Borisllav Sandov u takua me Ambasadoren e Shqipërisë Donika Hoxha. Sandov theksoi se procesi i zgjerimit të BE-së është një stimul kyç për promovimin e paqes, stabilitetit dhe prosperitetit në..

botuar më 22-04-23 11.13.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shumica e maqedonasve e konsiderojnë Serbinë mikun më të mirë të Shkupit Serbia dhe Maqedonia e Veriut  nënshkruan projektin e shtatë të partneritetit ndërkufitar, njoftoi agjencia MIA. Ai  është për gjurmimin e depove ilegale në..

botuar më 22-04-21 2.02.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Zgjidhja e çështjes së Qipros është në interes të sigurisë energjetike të BE-së Ministri i jashtëm turk Mevlut Çavushoglu i ka kërkuar Brukselit që të bindë Nikozinë që të zgjidhë çështjen e Qipros në interes të furnizimit me gaz të..

botuar më 22-04-15 1.55.MD