Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radhë para laboratorëve të testimit të antitrupave

Foto: pixabay

Që nga 11 nëntor hyn në fuqi urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov, sipas të cilit mund të lëshohet një certifikatë jeshile për praninë e antitrupave kundër SARS-CoV-2 të llojit IGg mbi 150 Bau/ml. Ky lloj certifikate është i vlefshëm vetëm në territorin e Bullgarisë për 90 ditë. Që në orët e para të mëngjesit para laboratorëve kishte radhë të njerëzve që kërkonin të kontrollonin nëse kanë antitrupa dhe nëse do të mjaftojnë për të marrë një certifikatë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD