Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Financave parashikon një përshpejtim të inflacionit

Foto: arkiv

Inflacioni do të përshpejtohet në 4,5% deri në fund të vitit, parashikon Ministria e Financave në vlerësimin e përditësuar të vjeshtës për ekonominë bullgare. Rritja mesatare vjetore e çmimeve do të jetë 2.4%. Faktori kryesor për inflacionin është rritja e ndjeshme e çmimit të lëndëve të para në tregjet botërore dhe veçanërisht të energjisë dhe ushqimit.

Këtë vit ekonomia jonë do të rritet me 4%, dhe vitin e ardhshëm rritja do të përshpejtohet në 4.6%, në rast se fillon zbatimi i Planit të Rimëkëmbjes, saktëson Ministria.

Më shumë nga rubrika

Klima e biznesit në Bullgari po përmirësohet në prill

Situata ekonomike në vend po përmirësohet dhe një pjesë e madhe e përkeqësimit të muajit mars po fshihet. Por gjithnjë e më shumë menaxherë në të gjitha fushat parashikojnë rritje çmimesh në 3 muajt e ardhshëm, sipas studimit të fundit të..

botuar më 22-04-29 2.13.MD

Inflacioni dhe mungesa e gazit – një kombinim i rrezikshëm

Çmime fluturuese dhe furnizime të pezulluara të gazit - a do të përballen konsumatorët e mallrave dhe të shërbimeve me varfërinë në rritje, bizneset që përballen me falimentimin dhe një mjedis gjithnjë e më të pasigurt? Gjatë marsit..

botuar më 22-04-29 7.15.PD

I gjithë kapaciteti i lidhjes së gazit me Greqinë është rezervuar

Lidhja e re bullgaro-greke e gazit është gati në 92për qind. Interkonektori do të jetë gati në fund të qershorit, do të testohet me gaz nga korriku, tha për BNT Teodora Georgieva, drejtoreshë ekzekutive e palës bullgare të kompanisë ICGB, e cila..

botuar më 22-04-28 11.12.PD