Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Seksionet në Bullgari funksionojnë normalisht

Cvetozar Tomov
Foto: BGNES

Dita e zgjedhjeve nisi normalisht, përveç tri makinerive që nuk funksionuan dhe votimi në këto seksione kaloi në fletëvotim në letër, tha zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov. Në seksione të tjera specifikohet nëse problemet mund të eliminohen dhe më pas do të merret një vendim. Jashtë vendit në disa seksione disa anëtarë të komisioneve nuk u paraqitën dhe po zëvendësohen me të tjerë. Sipas Tomov, problemet në këto zgjedhje janë përgjithësisht më të vogla deri tani sesa në zgjedhjet e 11 korrikut.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD