Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po kërkohet një qëndrim i ri ndaj dialogut midis Sofjes dhe Shkupit

Asen Vasilev dhe Kirill Petkov
Foto: BGNES

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, fitues në zgjedhjet parlamentare, janë të gatshëm të ndryshojnë qëndrimin bullgar në negociatat me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për Agjencinë Maqedonase të Informacionit Mediatik, ata thanë: "Ne duam një qasje të re për zgjidhjen e problemit midis Shkupit dhe Sofjes. Këtë herë, nëse varet nga pala bullgare, politikanët nuk do të jenë problem”, tha Petkov. Vasilev shtoi se në marrëdhëniet mes dy vendeve duhet thënë më shumë për të ardhmen dhe të tashmen.

Në lidhje me pretendimet se Bullgaria është nën presion të madh nga Shtetet e Bashkuara për këtë çështje, Petkov u përgjigj: “Nuk ka njeri në këtë planet që do të na merrte telefon dhe do të na thoshte ta bëni këtë sepse ju thashë. E vetmja mënyrë që dikush të na detyrojë të bëjmë diçka është të na bindë se kjo është gjëja e duhur për Bullgarinë”, transmeton BGNES.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov nga Shkupi: Fqinjësia e mirë tash e tutje do të matet me hapa realë

Unë dhe homologu im Kirill Petkov do të përdorim energji të re për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Këtë e tha Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë me Kryeministrin bullgar..

rinovuar më 22-01-18 5.57.MD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
 Vllado Buçkovski

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut liroi të dërguarin e saj special për Bullgarinë Më 10 janar në Sofje u mbajt Këshilli Konsultativ të Sigurimit Kombëtar, thirrur nga Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev. Në kuadrin e tij u diskutua pozita e vendit tonë ndaj..

botuar më 22-01-14 2.25.MD
Подкасти от БНР