Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gallup: Rumen Radev fiton zgjedhjet presidenciale në Bullgari me një përparësi të madhe

| rinovuar më 21-11-21 8.15.MD
Rumen Radev
Foto: BGNES

Kandidati për President të Republikës Rumen Radev fiton raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale duke dalë me 34 % përpara kandidatit tjetër – Anastas Gerxhikov. Këtë e tregojnë rezultatet e Exit poll-it të agjencisë sociologjike Gallup, partneri mediatik i BNR, në orën 20.00 më 21 nëntor 2021.

Çifti i kandidatëve për President dhe Nënpresident Rumen Radev – Ilijana Jotova merr 65.8 % të votave. Anastas Gerxhikov - Nevjana Miteva merr mbështetje nga 31.4 % e votuesve, sipas agjencisë sociologjike.

Aktiviteti i balotazhit sipas të dhënave të exit poll-it është 30.3 %.

Sipas sondazheve, edhe Radev, edhe Gerxhikov kanë marrë më shumë vota nga bullgarët që punojnë: Radev - 66% dhe Gerxhikov - 65%.

37% e atyre që votuan në raundin e dytë për Rumen Radev, në zgjedhjet parlamentare të javës së kaluar kanë mbështetur "Po e vazhdojmë ndryshimin", 24% - "BSP për Bullgarinë", dhe 10% - "Ka një popull të tillë".

63% e atyre që mbështetën në balotazh Anastas Gerxhikov, në zgjedhjet parlamentare kanë votuar për GERB-SDS, 13% për Lëvizjen për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ dhe 7% për forcën e re parlamentare - "Po e vazhdojmë ndryshimin".

Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov nga Shkupi: Fqinjësia e mirë tash e tutje do të matet me hapa realë

Unë dhe homologu im Kirill Petkov do të përdorim energji të re për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Këtë e tha Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë me Kryeministrin bullgar..

rinovuar më 22-01-18 5.57.MD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
 Vllado Buçkovski

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut liroi të dërguarin e saj special për Bullgarinë Më 10 janar në Sofje u mbajt Këshilli Konsultativ të Sigurimit Kombëtar, thirrur nga Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev. Në kuadrin e tij u diskutua pozita e vendit tonë ndaj..

botuar më 22-01-14 2.25.MD
Подкасти от БНР