Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov: Radev është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi

| rinovuar më 21-11-21 9.35.MD
Kirill Petkov
Foto: BGNES

"Rumen Radev është zgjedhja e drejtë për Bullgarinë. Ai është presidenti me të cilin do të vazhdojë ndryshimi." Këtë e deklaroi Kirill Petkov – lider i projektit politik “Po e vazhdojmë ndryshimin”, i cili fitoi zgjedhjet parlamentare në Bullgari më 14 nëntor 2021.

Më herët gjatë ditës së sotme, kur ushtroi të drejtën e votës në zgjedhjet presidenciale, Petkov theksoi se Bullgaria është një anëtare aktive dhe e fortë e BE-së, me orientim ndaj NATO-s, njoftoi gazetarja Natalija Gançovska.

"Ne jemi gati të punojmë me këtë president," tha Petkov në një brifing pas ditës së zgjedhjeve. "Javën e ardhshme do të fillojmë të punojmë mbi formimin e një plani të qartë dhe të saktë se si ta bëjmë Bullgarinë një vend shumë më të mirë për të jetuar në 4 vitet e ardhshme," tha Asen Vasilev, bashkëthemelues i “Po e vazhdojmë Ndryshimin”.

Më shumë nga rubrika

Po rritet numri i ukrainasve që kanë filluar të punojnë në Bullgari

Grupet mobile të Agjencisë së Punësimit tashmë kanë konsultuar më shumë se 20 000 ukrainas dhe më shumë se 2 400 kanë filluar të punojnë në vendin tonë. Deri më tani janë zhvilluar 10 bursa pune në qytetet me grupe kompakte ukrainasish të akomoduar..

botuar më 22-05-13 8.30.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17 gradë, në Sofje rreth 12 gradë. Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Para mesditës do të hyjë ajër i freskët nga veriperëndimi. Masa ajrore do të jetë e paqëndrueshme dhe do të..

botuar më 22-05-13 8.05.MD

Ndaluan një minibus me 18 emigrantë

Një minibus me 18 emigrantë është ndaluar gjatë një aksioni të Policisë Kufitare të Kjustendilit në rrugën Bansko-Simitli afër fshatit Gradevo. Të gjithë emigrantët, si dhe drejtuesi i mikrobusit, i cili është shtetas bullgar, janë ndaluar...

botuar më 22-05-13 7.27.MD