Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria e ardhshme nuk do të vendosë vaksinimin e detyrueshëm

Foto: BGNES

Imunizimi mbetet vullnetar. Këtë e pranuan përfaqësuesit e partive “Po e Vazhdojmë ndryshimin”, BSP, “Ka një popull të tillë” dhe “Bullgaria Demokratike”. Në negociatat për një program të përbashkët të qeverisë së koalicionit të ardhshëm në shëndetësi ranë dakord që vaksinimi kundër Covid-it “të bëhet përmes bindjes për të mos rënë në konflikt me psikologjinë e njerëzve”. Në menaxhimin e krizës shëndetësore, flukset nëpër spitale do të ndahen në mënyrë që trajtimi i sëmundjeve të rëndësishme të mos ndalet.

Pas 100 ditëve të para të qeverisë, të aplikohen dosjet elektronike shëndetësore këmbëngulin nga “Bullgaria Demokratike”. BSP insiston që spitalet të mos jenë shoqata tregtare.


Më shumë nga rubrika

Në bujqësinë bullgare me sukses aplikohen teknologjitë për të thithur karbonin në tokë

Në kultivimin e drithërave dhe kulturave industriale në Bullgari po aplikohen gjithnjë e më me sukses teknologjitë për të thithur karbonin në tokë. Sipas Zëvendësministrit të Bujqësisë Momçill Nekov, i cili po merr pjesë në Forumin Botëror të Ushqimit..

botuar më 22-01-28 8.10.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë. Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e..

botuar më 22-01-28 7.50.MD

Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Kryeministri Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Biseda ishte me iniciativën e Ambasadores së Francës në Bullgari Florence Robin, vendi i së cilës mban presidencën e BE-së. Këtë e njoftoi shërbimi për shtyp..

botuar më 22-01-28 7.37.MD
Подкасти от БНР