Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shteti siguron fonde për tri ilaçe të reja për Covid-19

Foto: pixabay

Shteti do të sigurojë fonde për tri ilaçe të reja për trajtimin e Covid-19. Një dekret qeveritar lejon blerjen e ilaçeve për trajtimin e Covid-19 - Molnupiravir, Regkirona dhe Anakinra.

Molnupiravir është një ilaç antiviral për pacientët e rritur jo të shtruar në spital me Covid-19 të butë deri në mesatar dhe të paktën një faktor rreziku të lidhur me përparimin në Covid-19 të rëndë.

Regkirona përdoret për trajtimin e formës së moderuar të Covid-19, me një prognozë për sëmundje të rëndë dhe shtrimin në spital.

Anakinra është për pacientët në rrezik të pneumonisë për shkak të Covid-19 dhe përparimit në dështim të rëndë të frymëmarrjes.


Më shumë nga rubrika

Eurodeputetët janë të hutuar nga reformat e propozuara në drejtësi

Eurodeputetët e Grupit të Monitorimit janë seriozisht të shqetësuar për "luftën e qeverisë bullgare kundër prokurorisë", tha korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Është kërkuar shpjegim për deklaratat publike të kryeministrit..

botuar më 22-01-28 11.54.PD
Deputeti Daniell Mitov

Një debat i nxehtë parlamentar mbi negociatat midis Shkupit dhe Sofjes

Më 4 shkurt, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do të festojnë bashkërisht 150 vjetorin e lindjes së Goce Dellçevit. Anëtarët e Komisionit të përbashkët për çështjet historike nga pala bullgare nuk do të ndërrojnë. Të drejtat e bullgarëve në..

botuar më 22-01-28 11.40.PD
Ministrja Gençovska

Bullgaria dhe Rumania mbështesin sovranitetin e Ukrainës

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska përgëzoi në telefon homologun e saj rumun Bogdan Aurescu për 30 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes për miqësinë, bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë midis dy vendeve. Të dy ministrat riafirmuan..

botuar më 22-01-28 9.32.PD
Подкасти от БНР