Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokuroria premtoi hetim të shpejtë të aksidentit të rëndë në Autostradën “Struma”

Foto: Prokuroria e Republikës së Bullgarisë

Në takimin me Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, përfaqësuesit e prokurorisë morën përsipër angazhimin që të punojnë sa më shpejt në hetimin e aksidentit të rëndë rrugor në Autostradën “Struma”, ku humbën jetën 46 persona.

Një nga hipotezat për tragjedinë është se autobusi mbante një sasi të karburantit - naftë, benzinë ​​dhe diçka shkaktoi ndezjen. Autobusi u dogj brenda pak sekondash. Kjo nuk mund të bëhet vetëm nga mobiliet brenda. Ato punohen prej materialesh thuajse jo të djegshme, të tilla janë kërkesat”, komentoi për BNR eksperti Nikollaj Hristov, i cili punoi në hetimin e aksidentit në Hitrino.

Ministria e Transportit e Maqedonisë së Veriut njoftoi se do t’i hiqet leja e firmës “Besa Trans” – pronare e autobusit të aksidentuar në Bullgari. Ata theksojnë se autobusi nuk figuron në bazën elektronike të të dhënave të Ministrisë së Transportit, transmetoi i dërguari i BMR-së Georgi Markov.

Lëvizja në Autostradën “Struma” në drejtim të qytetit Bllagoevgrad mbetet e mbyllur deri në përfundimin e kontrolleve në vendin e aksidentit të rëndë në afërsi të Bosnekut.


Më shumë nga rubrika

Pushimorja Pamporovo shënon Ditën Botërore të Borës

Me një festë bore më 15 dhe 16 janar, vendpushimi i skive Pamporovo në malin Rodopa shënon Ditën Botërore të Borës, njoftoi kompania që menaxhon resortin. Festivali i borës në natyrë, DJ set dhe lojëra argëtuese, lotari me çmime janë të përfshira..

botuar më 22-01-15 9.10.PD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
Shkëmbinjtë e Madarës

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 4 dhe 1 gradë, për Sofje rreth 0. Gjatë ditës vranësia do të jetë e ndryshueshme, nëpër pjesët e larta të maleve do të bjerë dëborë e dobët. Do të fryjë erë e matur..

botuar më 22-01-14 8.05.MD
Подкасти от БНР