Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të dalë nga zona e kuqe e errët e Covid-19

Foto: BGNES

Po përmirësohet situata epidemike në vend sipas të gjithë treguesve – të të sapo infektuarve, të të shtruarve në spitale dhe të vdekshmërisë. Bullgaria është gati të dalë nga zona e kuqe e errët e sëmundshmërisë së Covid-19. Këtë e tregojnë të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë. Prapëseprapë presioni mbi spitalet akoma është serioz. Këtë e tha në një konferencë për shtypin Ministri i shëndetësisë Stojço Kacarov.

Nga 1 dhjetori, vendi hyn në një cikël të ri të gjendjes së jashtëzakonshme epidemike për 4 muaj, gjatë të cilit mbetet kërkesa për një certifikatë të gjelbër me të hyrë në vend. Nga e njëjta datë, zgjatet afati në të cilin ata që hyjnë në vend pa certifikatë mund të lirohen nga karantina duke bërë një test - nga 24 orë në 72 orë. Për shkak të llojit të ri të virusit, kjo nuk do të zbatohet për njerëzit që hyjnë nga Afrika e Jugut, saktësoi Kacarov. Me hyrjen e Greqisë në zonën e kuqe priten masa më të rrepta edhe për turistët grekë që priten për festat e ardhshme të fundvitit.

Lloji i ri i koronavirusit gjetur në Afrikën e Jugut, në Bullgari ende nuk është i zbuluar, theksoi ministri.

Ai tha gjithashtu se pasi Agjencia Evropiane e Ilaçeve miratoi vaksinën Pfizer / BioNTech për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, edhe fëmijët në Bullgari mund të vaksinohen.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 janarin

Mëngjesin e së mërkurës me erë të lehtë veriperëndimore, vranësirat do të rriten në shumë rajone të Bullgarisë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 4 deri në minus 13 gradë, për Sofjen rreth minus 12 gradë. Gjatë ditës do të mbajë..

botuar më 22-01-25 8.25.MD

Bullgarët jashtë nuk duan të kthehen në shtëpi

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit nuk kanë ndërmend të kthehen përgjithmonë në vendin tonë, tregojnë rezultatet e një anketimi të komunitetit global të bullgarëve në mbarë botën “Tuk-Tam” (Aty-Këtu). Ata prej tyre që ende e lejojnë një mundësi të..

botuar më 22-01-25 7.34.MD
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

botuar më 22-01-25 5.35.MD
Подкасти от БНР