Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë një shkolle të mesme në qytetin e tij të lindjes

Grigor Dimitrov
Foto: arkiv

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov i bëri një dhuratë shkollës së mesme për mësimin e gjuhëve të huaja “Prof. Dr. Asen Zllatarov” në qytetin e tij të lindjes Haskovo. Tenisti që jeton në Monako ka dhënë 15 mijë euro, ka konfirmuar drejtori i gjimnazit Dejan Janev. Nëna e Grigor Dimitrovit është mësuese e edukimit fizik në shkollë.

Kjo nuk është dhurata e parë e Dimitrovit. Në fillim të pandemisë së koronavirusit, tenisti dhuroi para për të blerë respiratorë për spitalin në qytetin e tij të lindjes.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia..

botuar më 24-05-24 10.01.PD

Kupa e Botës е Hipizmit mbahet në Bullgari

Nga sot deri të dielën (26 maj) në bazën e hipizmit “Frigopan”, në fshatin Caracovo, afër Plovdivit, Bullgaria Jugore, po zhvillohet Kupa Botërore e Kërcimit të Pengesave, kualifikimi për Olimpiadën e Parisit, me një fond të përgjithshëm shpërblyes prej..

botuar më 24-05-23 2.07.MD

Një grua e tretë bullgare u ngjit në majën më të lartë në Tokë

Një bullgare tjetër u ngjit në majën më të lartë të botës! Marieta Georgieva u ngjit në Everest (8848 m) dhe u bë gruaja e tretë bullgare që pushtoi majën më të lartë në planet. Marieta Georgieva ishte në një ekspeditë bashkë me alpinistin më të..

botuar më 24-05-21 11.38.PD