Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Edicioni i Krishtlindjeve i “Kapana Fest” të Plovdivit po “klonohet” edhe në Sofje

Foto: stolica.bg

Pazari për industritë kreative “Kapana Fest” në lagjen artistike të Plovdivit do të mbahet nga data 17 deri më 26 dhjetor.Por, përpara kësaj frymën e Krishtlindjes të kësaj lagjeje të Plovdivit do ta ndiejnë dhe adhuruesit e festivalit në Sofje, pa lëvizur fare nga kryeqyteti. Diçka më shumë - për ta paraqitja do të vazhdojë deri në fund të muajit dhjetor.

Shtëpia e pazarit do të jetë në të hyrë të Kopshtit të Borisit, fill deri tek stadiumi “Junak”. Vendi nuk ka sesi të mos të vihet re, për shkak të zbukurimit të bukur dhe aromës së Krishtlindjes.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: stolica.bg

Më shumë nga rubrika

Gjithnjë e më shumë vendbanime mbeten pa ndriçim rrugor për shkak të rrymës së shtrenjtë elektrike

Rritja e çmimeve të energjisë elektrike, karburanteve dhe të gjitha burimeve të energjisë po sjell probleme me ndriçimin rrugor dhe transportin publik në gjithnjë e më shumë bashki bullgare, paralajmërojnë kryetarët e bashkive. Kurse sipas..

botuar më 22-01-26 12.12.MD
Krasimir Martinov dhe Milen Mitev

Radio Bullgaria fitoi çmimin e madh për kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e Radios Kombëtare Bullgare

Programi i përditshëm “ Bulgaria Sot ” të Radio Bullgarisë , i cili transmetohet në nëntë gjuhë, u dallua me çmimin e madh për kontribut të rëndësishëm në zhvillimin e Radios Kombëtare Bullgare. Çmimi vjetor “Sirak Skitnik” në emër të..

botuar më 22-01-25 9.59.MD

Një qendër terapeutike ofron ndihmë profesionale për të varurit nga droga

Illko Bojaxhiev dhe Zaprjan Momçillov e njohin varësinë por arrijnë të kalojnë përmes dyerve të saj të mbyllura. Sot ata qëndrojnë nga ana tjetër duke ndihmuar vëllezërit nga fati të zbulojnë çelësin drejtë lirisë së tyre. Tetëmbëdhjetë veta..

botuar më 22-01-24 10.53.PD
Подкасти от БНР