Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Politikanët janë përgjegjës për marrëdhëniet dypalëshe Sofje-Shkup

Prof. Angell Dimitrov
Foto: BGNES

Politikanët janë gjithmonë me rëndësi në marrëdhëniet dypalëshe. Historia i ndihmon politikanët të kuptojnë rrënjët e problemeve bashkëkohore, por nuk janë historianët ata që përcaktojnë marrëdhëniet. E gjithë përgjegjësia është e politikanëve. Këtë e tha para BNT bashkëkryetari i palës bullgare në Komisionin e Përbashkët mbi Çështjet Historike dhe Arsimore me Maqedoninë e Veriut Prof. Angell Dimitrov.

Pozita e Bullgarisë është krejtësisht e qartë dhe e paprekshme. Një pyetje tjetër është se sa mirë është paraqitur dhe kush dëshiron ta kuptojë, tha Prof. Dimitrov.

Shkupi tregon ngurrim për të punuar. Por njerëzit interesohen për punën tonë - ata lexojnë. Komisioni është një indikator i gjendjes së komunikimit bilateral, shtoi Prof. Dimitrov.


Më shumë nga rubrika

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua me ambasadorin e ri të Kosovës, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari

Ambasadori i Kosovës Haxhi Bajraktari falënderoi shtetin bullgar për qëndrimin e tij konsistent në mbështetje të paqes

Nënpresidentja e Bullgarisë Ilijana Jotova u takua në Presidencë me ambasadorin e ri të Kosovës në vendin tonë, Shkëlqesia e tij Haxhi Bajraktari , njoftoi zyra për media e institucionit. Ndër temat kryesore të bisedës ishin garantimi i paqes dhe..

rinovuar më 24-02-21 6.46.MD

Ministritë e brendshme të Bullgarisë dhe të Kosovës po zhvillojnë bashkëpunim

Zëvendësministrja e Punëve të Brendshme, Ivelina Dundakova, është për një vizitë pune dyditore në Kosovë. Ajo u takua me homologun e saj Bardil Dobra. Mikpritësi u raportoi të ftuarve se ka një shkëmbim informacioni midis policisë së dy vendeve dhe..

botuar më 24-02-21 12.41.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Denkov: Qeveria po bën gjithçka që është e mundur për të shmangur anashkalimin e sanksioneve kundër Rusisë

Shpenzimet e mbrojtjes, porositë e avionëve luftarakë amerikanë F-16 për Forcat Ajrore Bullgare, politikat mbrojtëse të Evropës, dyshimet për anashkalimin e sanksioneve energjetike kundër Rusisë, stabiliteti i demokracisë në Bullgari. Këtyre..

botuar më 24-02-20 10.42.PD