Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kreshmët në jetën e bullgarëve

Foto: arkiv

Pavarësisht nga koha në të cilën jetojmë, kalendari gjithmonë numëron ditët e javës dhe festat. Periudha e dashur e Krishtlindjeve po afron, dhe bashkë me të - fundi i Kreshmës. Edhe njerëzit që nuk janë të krishterë e dinë se abstenimi nga ushqimi me origjinë shtazore duhet të na bëjë që të përmbahemi nga mendimet, fjalët dhe veprimet e këqija. Dhe pastrimi në nivel fizik duhet të na ndihmojë në rrugën e përmirësimit shpirtëror.

Dikur bullgarët kanë respektuar ndalesa të ndryshme lidhur me ushqimin dhe pijen, që para pranimit zyrtar të fesë së krishterë. Për shembull, në periudha të caktuara të ciklit kalendarik ata nuk kanë ngrënë ushqime me ngjyra të caktuara, kanë shijuar disa fruta për herë të parë rreth datave të caktuara etj.

Për kuptimin shpirtëror të kreshmëve dhe praktikat tradicionale të popullit bullgar na tregon botimi nga koleksioni i Radio Bullgarisë "Kreshmët – në jetën e përditshme dhe festive të bullgarit".


Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Më 29 qershor, Kisha Ortodokse Bullgare nderon Apostujt e Shenjtë Pjetër dhe Pali

Dita e Apostujve të Shenjtë Pjetër dhe Pali është një festë e nderuar nga bullgarët. Në traditën tonë popullore ajo simbolizon gjallërimin e natyrës dhe lindjen e jetës në fillimin e verës së vërtetë, e cila në vendin tonë zakonisht fillon në fund..

botuar më 22-06-29 6.05.PD

Ne festojmë folklorin bullgar më 22 qershor

Dita e folklorit bullgar-22 qershor, sipas traditës do të shënohet me një koncert-spektakël “Kohë për folklor”-shfaqje dhe regjisor Asen Pavllov, themeluesi i ansamblit “Çinari” .   E tij është dhe ideja për vendosjen e festës, e festuar për herë..

botuar më 22-06-22 10.26.PD

“Trinia e Shenjtë” – kujtim për personalitete dhe ngjarje

Në qendrën e lashtë të qytetit Bansko është mbledhur historia e qytetit të bukur malor, i cili është kthyer në një qendër pushimore dhe të festivaleve gjatë dekadave të fundit. Aty ruhet dhe kujtesa për Rilindjen Bullgare, për zhvillimin e arsimit,..

botuar më 22-06-11 9.05.PD