Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimet dimërore bullgare janë plot me turistë

Foto: BGNES

Vendpushimet dimërore bullgare - Bansko, Borovec dhe Pamporovo, janë plot me turistë. Këtë e bëri të ditur kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm, Rumen Draganov, cituar nga travelnews.bg. "Ne rivendosëm fluturimet charter nga Britania e Madhe. Kemi edhe turistë nga Greqia, Maqedonia e Veriut, Turqia dhe Rumania," tha Draganov.

Rreth 60 mijë turistë bullgarë do ta festojnë vitin 2022 jashtë vendit, 5 mijë prej tyre në destinacione ekzotike - Afrikën e Veriut, Karaibe, Maldive dhe vende të tjera të ngrohta.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD