Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e re e të sëmurëve me koronavirus

Foto: arkiv

7034 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit, që është një rritje prej 1331 pacientësh krahasuar me një ditë më parë. 74.6 për qind e tyre nuk janë të vaksinuar. 17.7 për qind e 39 590 testeve të kryera janë pozitive, dhe treguesi ulet me 1.4 për qind krahasuar me të enjten.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 3879 në 142 472. Në 24 orët e fundit në spitale u shtruan 552 të infektuar. 82.6 për qind e tyre nuk janë të imunizuar. Në spital janë të shtruar 5297 pacientë. Në terapi intensive janë 579 të infektuar.

84 persona me Covid të konfirmuar vdiqën të enjten. 80 nga të vdekurit nuk ishin të vaksinuar. 4071 u shëruan.

Në 24 orët e fundit u dhanë 29 683 vaksina. 1 958 189 persona kanë përfunduar ciklin e imunizimit. Janë 475 257 persona me një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 majin

Gjatë natës së 24 duke u gdhirë 25 maj mbi Bullgarinë Perëndimore shiu do të pushojë dhe retë do të çahen e do të pakësohen. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave dhe në disa vende reshje të dobëta..

botuar më 22-05-24 7.20.MD

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

botuar më 22-05-24 6.39.MD

KE përsëri bëri thirrje për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Komisioni Evropian përsëriti thirrjen e tij ndaj Këshillit të Bashkimit Evropian që të vendosë për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në zonën Shengen. Komisioni konsideron se të tre vendet plotësojnë kriteret e nevojshme. Kështu thuhet..

botuar më 22-05-24 5.36.MD