Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 10 000 janë të infektuar rishtas dhe 161 kanë vdekur me Covid

Foto: arkiv

9996 janë rastet e reja të koronavirusit në vend në 24 orët e fundit. Për shkak të barazimit të statistikave nga fundi i javës së kaluar, rritja krahasuar me një ditë më parë është 7617 pacientë. 79 për qind e të infektuarve nuk janë të vaksinuar.

22 për qind e 44 772 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i të infektuarve rishtazi është më i larti që nga fillimi i pandemisë. Kulmi i mëparshëm nga 7062 të infektuar ishte më 12 janar 2022.

Numri i pacientëve aktivë është rritur në 160 761. Në spitale u pranuan 829 pacientë të rinj. Mbi 82 për qind e tyre nuk kanë vaksina. 5223 pacientë u shtruan në spital. 541 persona të infektuara janë në terapi intensive.

161 persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit. 148 prej tyre nuk kishin vaksina. U shëruan 551 veta.

Të hënën u dhanë 13 723 vaksina. Me dozën e tretë janë 512 621 persona. 1 964 692 bullgarë kanë përfunduar ciklin e vaksinimit.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD