Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 20 janarin

Mot me diell me temperatura më të larta

Foto: BGNES

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, në shumicën e zonave me erë të dobët jugperëndimore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 7° deri në minus 2°, për Sofjen - rreth minus 4°.

Nesër (20 janar) në pjesën më të madhe të ditës do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Bullgarinë Lindore – erë mesatare nga perëndimi-jugperëndimi. Temperaturat ditore do të rriten ndjeshëm dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 6° dhe 11°, për Sofjen rreth 8°.

Në mbrëmje dhe natën duke u gdhirë e premtja era do të orientohet nga veriperëndimi, do të intensifikohet dhe do të fillojë të depërtojë ajri i ftohtë. Vranësira do të shtohet dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë fillimisht reshje shiu, të cilat shpejt do të kthehen në borë.

Në zonat malore do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e fortë nga perëndimi-veriperëndimi dhe në mbrëmje do të intensifikohet. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 4 °, në 2000 m - rreth minus 2 °.

Në bregdetin e Detit të Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë mesatare, përkohësisht e fortë jugperëndimore. Temperaturat maksimale do të jenë 7° - 8°, aq sa dhe temperatura e ujit të detit.


Më shumë nga rubrika

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD