Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rusia dëshiron kthimin e Bullgarisë dhe Rumanisë në vitin 1997

Sergej Llavrov
Foto: EPA/BGNES

Propozimet e Rusisë për garancitë e sigurisë përfshijnë tërheqjen e forcave të NATO-s nga Bullgaria dhe Rumania, njoftoi Ministria e Jashtme ruse, cituar nga “RIA Novosti”.

“Një nga shtyllat e nismave tona është formuluar qëllimisht shumë qartë dhe nuk lejon interpretime të paqarta. Ato përfshijnë tërheqjen e forcave, pajisjeve dhe armatimeve të huaja, si dhe hapa të tjerë për t’u kthyer në konfigurimin e vitit 1997 në territorin e vendeve që nuk ishin anëtarë të NATO-s në atë kohë. Këtu përfshihen edhe Bullgaria edhe Rumania”, deklaroi Ministria e Jashtme ruse në një përgjigje me shkrim të një pyetjeje të Radios Kombëtare Bullgare gjatë konferencës vjetore për shtyp të dhënë nga Ministri i Jashtëm Sergej Llavrov.

Lidhur me kërkesën e Moskës që NATO të tërhiqet nga Bullgaria dhe Rumania partia GERB kërkoi një dëgjim të jashtëzakonshëm në parlament të kryeministrit, ministrit të jashtëm dhe ministrit të mbrojtjes.Më shumë nga rubrika

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD