Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numri më i lartë ditor i të infektuarve të rinj që nga fillimi i pandemisë

Foto: arkiv

12 399 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit krahasuar me 11 049 një ditë më parë. Ky është numri më i lartë i infeksioneve të reja që nga fillimi i pandemisë. Mbi 76 për qind prej të infektuarve nuk janë të imunizuar.

28.2 për qind e 43 981 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 9738 në 217 129. Numri i të sapo pranuarve në spital është 692. Prej tyre 83 për qind nuk janë të imunizuar. Në spitale u shtruan 5347 pacientë. 523 janë në terapi intensive.

73 persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit. 61 nga të vdekurit nuk kishin vaksina kundër koronavirusit. Të shëruarit për këtë periudhë janë 2688.

Të martën u dhanë 10,667 vaksina. 1 980 511 persona janë me ciklin e përfunduar të vaksinimit.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD