Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Furnizojnë simulatorët për gjuajtësit F-16 Block 70

Foto: BGNES

Bullgaria do të jetë ndër vendet e para që do të marrë simulatorë trajnimi për stërvitjen e pilotëve për gjuajtësit F-16 Block 70. “Kompleksi i trajnimit të gjeneratës së fundit i lejon pilotët të stërviten në një mjedis plotësisht realist, duke siguruar gatishmërinë për misione”, tha Çonsi Makintosh, Zëvendës President i Biznes Departamentit të Trajnimit dhe të Logjistikës të Kompanisë “Lockheed Martin”.


Më shumë nga rubrika

Dy veta vdiqën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, numri i të sëmurëve ra në gati 60 000

549 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit, ose 46 më pak se një ditë më parë. Më shumë se 57.5 nga të sapo infektuarit nuk janë vaksinuar. 12% e 4587 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me 11% të martën, sipas portalit..

botuar më 22-06-29 9.58.PD
Jens Stoltenberg

Dera e NATO-s mbetet e hapur për anëtarët e rinj

Presidenti Rumen Radev kryeson delegacionin bullgar në Madrid për samitin e NATO-s. Përpara forumit, Turqia hoqi veton ndaj pranimit të Finlandës dhe Suedisë. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg tha se ky është një sinjal i qartë për..

botuar më 22-06-29 9.23.PD

Parashikmi i motit për 29 qershorin

Gjatë natës do të mbizotërojë mot i kthjellët. Mbi Bullgarinë Lindore dhe malet do të ketë vranësira më të konsiderueshme, ku në disa vende do të ketë reshje shiu. Në shumicën e zonave do të jetë e qetë. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht..

botuar më 22-06-28 8.30.MD