Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Furnizojnë simulatorët për gjuajtësit F-16 Block 70

Foto: BGNES

Bullgaria do të jetë ndër vendet e para që do të marrë simulatorë trajnimi për stërvitjen e pilotëve për gjuajtësit F-16 Block 70. “Kompleksi i trajnimit të gjeneratës së fundit i lejon pilotët të stërviten në një mjedis plotësisht realist, duke siguruar gatishmërinë për misione”, tha Çonsi Makintosh, Zëvendës President i Biznes Departamentit të Trajnimit dhe të Logjistikës të Kompanisë “Lockheed Martin”.


Më shumë nga rubrika

70 diplomatë rusë në Bullgari u shpallën “persona non grata”

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se Bullgaria po dëbon 70 diplomatë rusë dhe saktësoi se kjo ndodhi falë shërbimeve. Sipas Petkov, kushdo që punon për interesa të huaja do të thirret në vendin nga ka ardhur. Sipas Kirill Petkov,..

botuar më 22-06-28 7.18.MD

Deputetët miratuan përditësimin e buxheteve të sigurimeve shoqërore dhe Fondit të Sigurimeve Shëndetësore

Kuvendi Popullor miratoi përfundimisht përditësimin e buxheteve të sigurimeve shoqërore shtetërore dhe Fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Ndryshimet parashikojnë që për Fondin të sigurohen rreth 33 milionë euro, të cilat do të ndahen për aktivitete..

botuar më 22-06-28 6.17.MD

Nga 1 korriku, pensioni minimal bëhet 238 euro

Deputetët në Kuvend më në fund miratuan që pensioni minimal nga 1 korriku të arrijë në 238 euro, ndërsa ai maksimal deri në 1000 euro. Tavani do të rritet sërish në 1738 euro nga 1 tetori, sa është shuma e të ardhurave maksimale të sigurimit...

botuar më 22-06-28 6.08.MD