Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Foto: BGNES

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon  Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq që nga dekadat e para të shekullit XX e deri në ditët tona.

Ndër tablotë e përzgjedhura janë ato të disa piktorëve nga qyteti Varna veprat e të cilëve ishin të frymëzuara nga deti si Mario Zhekov, Georgi Vellçev, Hristo Kavarnalliev. Në ekspozitë prezantohen disa nga veprat e themeluesit të Galerisë së Arteve të Bukura në qytet Janko Marinov, si dhe të mjeshtërve të tjerë në portretet, peizazhet etj,

Sipas kritikes së artit dhe drejtoreshë e galerisë Dorotea Pavllova, një interes përbëjnë edhe piktura “Samovar” e piktores Vera Nedkova dhe “Portreti i M. Mihajllov” nga një prej grave piktore të para në artin bullgar Elena Karamihajllova.

Ekspozita në Galerinë e Arteve Figurative në qytetin Varna mund të shihet deri në fund të shkurtit me respektim të të gjitha masave antiepidemike.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Një kuadër nga filmi

Komedia nga Kazakistani "Qepë e egër" hap Sofia MENAR

Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit të filmit MENAR në Sofje do të hapet sonte në Shtëpinë e Kinemasë në kryeqytet. Ai do të shfaqë mbi 40 filma artistikë, dokumentarë dhe të shkurtër nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika e Veriut...

botuar më 24-01-12 8.25.PD
Zhana Jakovleva

Arti bullgar është gjithnjë e më i pranishëm në skenën romake

Në një rrugë të qetë, pak larg qendrës së gjallë historike të Romës, ndodhet Instituti Bullgar i Kulturës . Ndërtesa i është dhuruar shtetit bullgar nga këngëtari i operës me famë botërore Boris Hristov , i cili dikur ka jetuar..

botuar më 24-01-08 7.15.PD
Zdravka Evtimova

Shkrimtarja Zdravka Eftimova mori një çmim prestigjioz për letërsi artistike në SHBA

Një tjetër mirënjohje për letërsinë bullgare është çmimi për shkrimtaren Zdravka Evtimova. Romani i saj “Ai mban heshtjen time” u nderua me Çmimin Amerikan për Fantastikë. Çmimi jepet për herë të parë. Çmimi njeh kontributin e qëndrueshëm të..

botuar më 24-01-05 10.58.PD