Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Foto: BGNES

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon  Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq që nga dekadat e para të shekullit XX e deri në ditët tona.

Ndër tablotë e përzgjedhura janë ato të disa piktorëve nga qyteti Varna veprat e të cilëve ishin të frymëzuara nga deti si Mario Zhekov, Georgi Vellçev, Hristo Kavarnalliev. Në ekspozitë prezantohen disa nga veprat e themeluesit të Galerisë së Arteve të Bukura në qytet Janko Marinov, si dhe të mjeshtërve të tjerë në portretet, peizazhet etj,

Sipas kritikes së artit dhe drejtoreshë e galerisë Dorotea Pavllova, një interes përbëjnë edhe piktura “Samovar” e piktores Vera Nedkova dhe “Portreti i M. Mihajllov” nga një prej grave piktore të para në artin bullgar Elena Karamihajllova.

Ekspozita në Galerinë e Arteve Figurative në qytetin Varna mund të shihet deri në fund të shkurtit me respektim të të gjitha masave antiepidemike.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Foto: facebook.com/Stefanivanov1987

Artisti Stefan Ivanov hap një ekspozitë në qytetin çek Mlada Boleslav në mars

Nuk ka shumë bullgarë që mund të mburren me njohuri të jashtëzakonshme të historisë së një prodhuesi automobilistik. I tillë është Stefan Ivanov, i lindur në Drjanovo - krijues i një historie të ilustruar të markës Skoda. Më 16 mars të këtij viti, ai..

botuar më 24-02-17 9.30.PD
Margarita Stojkova

Tre tituj prezantojnë Bullgarinë në programet e "Berlinale"

Këtë vit Bullgaria do të marrë pjesë edhe në festivalin prestigjioz të filmit "Berlinale" në Berlin, njoftoi Qendra Kombëtare e Filmit. Aktorja e re Margarita Stojkova do të prezantohet në Shooting Star, për rolin e saj në filmin "Diada". Sevda..

botuar më 24-02-15 9.30.PD

Në Uashington prezantuan librin "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva botuar në gjuhën angleze

Ambasada bullgare në Uashington prezantoi botimin në anglisht të librit "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva. Romani u prezantua nga Angela Rodel, "përkthimi i së cilës në anglisht i dha jetë të re klasikes historike dhe e solli letërsinë bullgare në skenën..

botuar më 24-02-13 10.39.PD