Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Foto: BGNES

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon  Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq që nga dekadat e para të shekullit XX e deri në ditët tona.

Ndër tablotë e përzgjedhura janë ato të disa piktorëve nga qyteti Varna veprat e të cilëve ishin të frymëzuara nga deti si Mario Zhekov, Georgi Vellçev, Hristo Kavarnalliev. Në ekspozitë prezantohen disa nga veprat e themeluesit të Galerisë së Arteve të Bukura në qytet Janko Marinov, si dhe të mjeshtërve të tjerë në portretet, peizazhet etj,

Sipas kritikes së artit dhe drejtoreshë e galerisë Dorotea Pavllova, një interes përbëjnë edhe piktura “Samovar” e piktores Vera Nedkova dhe “Portreti i M. Mihajllov” nga një prej grave piktore të para në artin bullgar Elena Karamihajllova.

Ekspozita në Galerinë e Arteve Figurative në qytetin Varna mund të shihet deri në fund të shkurtit me respektim të të gjitha masave antiepidemike.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Ka filluar të punojë mekanizmi i orës së një kulle të shekullit të 18-të në Peshtera

Prej më shumë se 300 vitesh, ora e kullës së vjetër në Peshtera po zgjon banorët e këtij qyteti të maleve Rodope. Kjo është kulla e dytë më e vjetër me orë në Bullgari dhe tashmë është bërë një nga simbolet e qytetit. Vitin e kaluar, "Sahata", siç e..

botuar më 24-02-11 9.20.PD

Një ekspozitë feston 100 vjetorin e Ljuben Zidarov dhe punën e tij të gjatë krijuese

Unioni i Artistëve Bullgarë feston 100 vjetorin e lindjes së një prej ilustruesve më të njohur dhe më të dashur bullgar - artistit Ljuben Zidarov (23.12.1923 - 3.01.2023) . Me këtë rast u organizua një ekspozitë me piktura në pronësi të 20 galerive..

botuar më 24-02-10 8.05.PD
Alzek Misheff në Sofje

Një film për artistin e madh të avangardës Alzek Misheff hap festivalin e kinemasë Master of Art

Edicioni i nëntë i Festivalit të Kinemasë Master of Art do të hapet sonte në Sofje me një film dokumentar për Alzek Mishff - piktori që iku nga Bullgaria komuniste dhe bëri një karrierë botërore në Itali. “Filmi tregon për kërkimin e vazhdueshëm të..

botuar më 24-02-09 10.47.PD