Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Heroizmi i grave bullgare gjatë luftërave për liri

Rajna Knjaginja. Piktori: Vasill Goranov
Foto: arkiv

Heroizmi dhe përkushtimi i tyre kanë mbetur në hijen e bëmave të burrave, larg vëmendjes së historianëve dhe kronistëve. Por, gratë bullgare kanë qenë të barabarta me burrat, kur është bërë fjalë për mbrojtjen e vlerave si liria, dinjiteti dhe pavarësia. Gjatë kohës së sundimit osman, bullgaret kanë luftuar bashkë me burrat kundër shtypjes së pushtuesit, ndonjëherë dhe me armë në dorë.

Rumena Vojvoda

Për gratë-heroina na tregon publikimi “Gratë bullgare në luftërat për çlirim kombëtar” nga koleksioni  i Radio Bullgarisë.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: arkiv

Më shumë nga rubrika

Më 29 qershor, Kisha Ortodokse Bullgare nderon Apostujt e Shenjtë Pjetër dhe Pali

Dita e Apostujve të Shenjtë Pjetër dhe Pali është një festë e nderuar nga bullgarët. Në traditën tonë popullore ajo simbolizon gjallërimin e natyrës dhe lindjen e jetës në fillimin e verës së vërtetë, e cila në vendin tonë zakonisht fillon në fund..

botuar më 22-06-29 6.05.PD

Ne festojmë folklorin bullgar më 22 qershor

Dita e folklorit bullgar-22 qershor, sipas traditës do të shënohet me një koncert-spektakël “Kohë për folklor”-shfaqje dhe regjisor Asen Pavllov, themeluesi i ansamblit “Çinari” .   E tij është dhe ideja për vendosjen e festës, e festuar për herë..

botuar më 22-06-22 10.26.PD

“Trinia e Shenjtë” – kujtim për personalitete dhe ngjarje

Në qendrën e lashtë të qytetit Bansko është mbledhur historia e qytetit të bukur malor, i cili është kthyer në një qendër pushimore dhe të festivaleve gjatë dekadave të fundit. Aty ruhet dhe kujtesa për Rilindjen Bullgare, për zhvillimin e arsimit,..

botuar më 22-06-11 9.05.PD