Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vendpushimet dimërore bullgare pritën dy herë më shumë turistë

Foto: BGNES

Pavarësisht parashikimeve të zymta, çmimeve të larta të energjisë elektrike dhe luftës në Ukrainë, sezoni turistik dimëror në Bullgari është i suksesshëm, sipas Sistemit të Unifikuar të Informacionit Turistik të Ministrisë së Turizmit.

Hotelet për muajin dhjetor dhe janar kishin 556 667 vizitorë, ose dy herë më shumë se një vit më parë. Por frekuentimi është ende 67 për qind e sezonit para pandemisë.

Turistët britanikë dhe izraelitë u kthyen. Tregu bullgar mbetet më i rëndësishmi për hotelierët. Më pas në numër janë turistët nga Greqia, Rumania, Turqia, Britania, Italia, Gjermania, Rusia dhe Maqedonia e Veriut. Për shkak të mbulesës së madhe të borës, pistat do të jenë të hapura deri më 10, ndërsa në se është e mundur deri më 17 prill.

Më shumë nga rubrika

Plazhi Korall

Gjiri Korall dhe lumi Llom tani janë zona të mbrojtura

Ekonomisti Borisllav Sandov e shpalli Gjirin Korall zonë të mbrojtur. Ndalohet hyrja e mjeteve lundruese me motor, me përjashtim të anijeve të peshkimit nga data 1 tetor deri më 1 mars. Ndalohet akuakultura dhe përdorimi i tratave dhe dragave...

botuar më 22-07-07 11.36.PD

E shkuara e Apolonisë antike merr jetë në kompleksin arkeologjik “Mesarite“

Në të kaluarën në zonën “Mesarite” pranë qytetit të sotëm bregdetar bullgar Sozopoll, shtrihej territori periferik i kolonisë së lashtë greke Apolonia Pontijska. Në këtë vend janë zbuluar gjurmë të godinave, pajisje të ndryshme për varreza, vatra..

botuar më 22-07-05 2.35.MD

Turqit po tregojnë interes për bregun bullgar të Detit të Zi

Gjithnjë e më shumë turistë turq duan të vizitojnë Bullgarinë, njoftuan operatorët turistikë turq që vizituan qytetin bregdetar Varna, njoftoi BNT. Posaçërisht për ta u organizua një turne informues me një vizitë në pushimoret për turizmin gjatë gjithë..

botuar më 22-07-04 11.57.PD