Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kori i fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare është në turne në Belgjikë

Foto: BNR

Nga 29 prill deri më 2 maj Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare realizon turneun e pestë në Belgjikë. Nën shkopin e dirigjentes Venecia Karamanova dhe në shoqërim të pianos, koristët do të japin dy koncerte, në Gent dhe Bruksel. Ftesat për shfaqjet janë nga Shoqata Kulturore Bullgare "Zërat Magjik" në Gent dhe nga Shoqata Bullgaro-Belge për Kulturë dhe Art "Orfeu" në Bruksel. Në Gent kori do të këndojë në një katedrale gotike nga shekulli i 12, kurse në koncertin në kryeqytetin belg do të marrin pjesë edhe koristët nga kori i fëmijëve dhe të rinjve pranë operës së Brukselit. Në program janë të përfshira pjesa klasike, këngë dhe këngë kishtare.

Përpilues: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Aleksandra Ivanova para pjesëmarrjes së saj në "Javët Muzikore të Sofjes”

Nëse shikoni programet e saj të koncerteve, patjetër do t'ju bëjnë përshtypje dy gjëra - premierat e shumta dhe prania e vazhdueshme e veprave të autorëve bashkëkohorë - bullgarë dhe vitet e fundit edhe të huaj.   Aleksandra Ivanova tregon se..

botuar më 22-06-26 11.30.PD

Më puth dje

“Më puth dje”, një nga këngët më të reja në repertorin e Georgi Hristov, bashkon disa krijues jashtëzakonisht të talentuar bullgarë. Producent dhe frymëzues është Igor Markovski, i cili vitet e fundit realizoi filma të mrekullueshëm të shkurtër muzikor,..

botuar më 22-06-20 10.46.PD
Rumen Bojaxhiev-bir

Një vepër e Rumen Bojaxhievit-bir do të studiohet në Nju Jork

“Kuinteti i Pranverës” për Instrumente Frymore do të përfshihet detyrimisht në programin arsimor dhe të konkursit të universitetit më të njohur të muzikës në Shtetet e Bashkuara, The Juilliard School në Nju Jork. Kjo u bë e ditur nga një postim i..

botuar më 22-06-18 9.25.PD