Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas pezullimit të naftës ruse, ekonomia bullgare mund të përballet me situatën jo më shumë se gjashtë muaj

Ministri Asen Vasilev
Foto: BGNES

Komisioni Evropian do t'i japë Bullgarisë mundësinë për të vazhduar furnizimin me naftë ruse, por në të njëjtën kohë do të kërkohen mënyra për të diversifikuar importet. Sipas zëvendëskryeministrit dhe ministrit të financave Asen Vasilev, ekonomia bullgare mund të përballet me situatën deri në gjashtë muaj nëse Rusia ndalon naftën dhe mbyllet Bosfori.

Gjatë shqyrtimit parlamentar, ai tha se ka rezerva buxhetore që mund të përdoren për t'iu përgjigjur shpejt një skenari të tillë. Sipas Vasilev, interesi kombëtar bullgar është që vendi ynë të marrë përjashtimin nga sanksionet për naftën nga njëra anë dhe nga ana tjetër të diversifikojë gradualisht furnizuesit e naftës. Është planifikuar ndërtimi i një autostrade, hekurudhave dhe tubacioneve të naftës Aleksandroupolis-Burgas-Varna-Konstancë.

Sa i përket kompanisë Lukoil-Neftohim, Asen Vassilev sqaroi se ajo nuk mund të shtetëzohet, pasi nuk është ligjërisht ruse, por zvicerane dhe nuk është në listën e ndalimit.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 gushtin

Gjatë natës , vranësirat do të zvogëlohen deri në kthjellime, kryesisht në pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Më 16 gusht do të mbajë mot kryesisht me diell. Rreth dhe pas mesditës do të zhvillohen vranësira dhe në..

botuar më 22-08-15 8.30.MD

Shumica e fëmijëve që pësuan aksidentin rrugor në Autostradën “Trakia” u kthyen në Serbi

Dy fëmijët e plagosur më të rëndë në aksidentin e djeshëm me autobusin serb në Autostradën “Trakia” u transferuan mëngjesin e sotëm nga spitali i qytetit Stara Zagora në “Pirogov” të kryeqytetit. Njëri fëmijë është duke i nënshtruar një operacioni,..

botuar më 22-08-15 7.01.MD
Lumi Danub

Niveli i ulët i Danubit pengon transportin detar

Shumë anije presin në seksionin bullgaro-rumun të Danubit pasi niveli i lumit mbetet i ulët. Këtë e bëri të ditur për BTA, Drejtori i Drejtorisë “Mbikëqyrja e lumenjve – Ruse”, Ivan Zhekov. Niveli më i ulët është në zonat e ishujve Belene dhe..

botuar më 22-08-15 5.31.MD