Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

457 janë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Në 24 orët e fundit u zbuluan 457 raste të reja të koronavirusit nga 8130 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar Informativ. 5.6 për qind e mostrave janë pozitive. 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 170, në Bllagoevgrad - 28 dhe në Burgas - 23.

Në spitale trajtohen 572 pacientë, prej tyre 50 janë në terapi intensive.  77 për qind e të sapoardhurve 53veta nuk janë të vaksinuar. 6 persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Të gjithë ata nuk kishin vaksina kundër koronavirusit.

Rastet aktive janë 99213.

Të martën u dhanë 781 doza vaksina kundër koronavirusit. 2 058 090 persona kanë përfunduar imunizimin. 753 956 gjithashtu kanë një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 korrikun

Temperaturat maksimale të enjten do të jenë prej 25 deri në 30°. Në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të shkurtra shiu, shtrëngata dhe breshër. Në perëndim do të mbajë mot me diell me vranësira të përkohshme. Moti nuk do të jetë i..

botuar më 22-07-06 8.25.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” shpalli prioritetet e projekt-kabinetit të ri

Parametrat e programit të projekt-kabinetit të Asen Vasilev nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” u bënë të qarta. Ai përmban mbi 40 projektligje që duhet të miratohen në 6 muajt e ardhshëm. “Në mënyrë reale, një pjesë e madhe e tyre duhet të miratohen..

botuar më 22-07-06 7.27.MD

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

botuar më 22-07-06 7.15.MD