Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria shpalli një sërë masash kundër krizës

Foto: BGNES

Zero për qind TVSH për bukën për një vit, përditësimi i pensioneve me rreth 20 për qind nga 1 korriku dhe lehtësime më të larta tatimore për familjet me fëmijë – këto janë disa nga masat e përfshira në të ashtuquajturën paketa kundër krizës e miratuar nga partnerët e koalicionit. Kompensimi parashikohet edhe për çmimet e larta të karburanteve. Kështu, deri në fund të vitit qytetarët do të kenë zbritje prej 25 stotinka për litër benzinë ​​95 dhe naftë, metan dhe propan-butan. TVSH-ja për ngrohjen dhe ujin e ngrohtë, si dhe për gazin natyror për konsumatorët familjarë do të jetë 9 për qind brenda një viti, sipas një tjetër mase. Energjia elektrike, gazi natyror dhe metani do të përjashtohen nga akciza. Shumica e masave do të zgjidhen me përditësimin e ardhshëm të buxhetit në mes të vitit. “Qëllimi është të mbështesim më të cenuarit ndaj efekteve të inflacionit”, tha Kryeministri Kirill Petkov në një konferencë për shtypin.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti do t'ia dorëzojë mandatin për formimin e kabinetit partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin”

Presidenti Rumen Radev sot do t'i dorëzojë mandatin eksplorues për formimin e qeverisë kandidatit për kryeministër të propozuar nga forca e parë politike "Po e vazhdojmë ndryshimin". Partia ka një javë kohë për të propozuar një projekt kabineti...

botuar më 22-07-01 5.50.PD

Parashikimi i motit për 1 korrikun 2022

Ditën e premte do të mbahet mot me diell. Pas dite mbi rajonet malore dhe verilindore vende-vende do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 33 deri në 38 gradë, në Sofje – përafërsisht 32...

botuar më 22-06-30 8.25.MD
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

botuar më 22-06-30 7.54.MD