Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE pret që Sofja të heqë veton e saj mbi bisedimet me Shkupin deri në qershor

Foto: arkiv

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin dhe Politikën Evropiane të Fqinjësisë Oliver Varheli pret që brenda 3 javësh Bullgaria të miratojë fillimin e negociatave të Shkupit për aderimin me BE. Këtë zyrtari evropian e shkroi në Twitter pas takimeve të tij më 19 maj në Sofje me Presidentin Rumen Radev, Kryeministrin Kirill Petkov dhe Ministren e Jashtme Teodora Gençovska, transmeton BGNES.

“Ne jemi duke punuar për një zgjidhje të pranueshme reciprokisht në mënyrë që të mund të realizojmë takimin e parë për të filluar negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në qershor. E vlerësoj dialogun e hapur me Presidentin bullgar Rumen Radev. Është me rëndësi që të kemi Ballkanin Perëndimor fqinj të qëndrueshëm dhe të begatë. “Pas 3 javësh do të kthehem në Sofje për të gjetur një bazë të përbashkët dhe mbështetje në Bullgari, për të filluar procesin e negociatave me Maqedoninë e Veriut në qershor”, shkroi Varheli.


Më shumë nga rubrika

Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje..

rinovuar më 22-07-04 5.54.MD
Asen Vasilev

Tre parti janë duke punuar mbi programin e një qeverie të mundshme me kryeministër Asen Vasilev

Partitë "Po e vazhdojmë ndryshimin", BSP dhe "Bullgaria Demokratike" formuan një grup pune për të punuar mbi programin e menaxhimit të një qeverie të mundshme të kryesuar nga zëvendëskryeministri i tanishëm në dorëhqeje Asen Vasilev /"Po e vazhdojmë..

botuar më 22-07-04 5.49.MD

Të huaj të arrestuar për shpërndarje droge në vendpushimin “Sllënçev Brjag”

Zbuluan një skemë kriminale për përhapjen e drogës në vendpushimin e Detit të Zi, “Sllënçev Brjag”. Pesë burra të moshës 21 deri në 45 vjeç nga Nigeria, Ruanda dhe Gana, me banim të përhershëm në Bullgari, u arrestuan gjatë një operacioni të..

botuar më 22-07-04 5.39.MD