Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian i bëri Bullgarisë tre rekomandime

Foto: arkiv

Komisioni Evropian prezantoi sot rekomandimet e tij në fushën e ekonomisë për vendet e BE-së. Për Bullgarinë ato janë në tre drejtime, transmeton BTA.

Në vend të parë Bullgaria të vazhdojë të ofrojë mbështetje të përkohshme dhe të synuar për familjet dhe bizneset për shkak të çmimeve të larta të energjisë, si dhe për refugjatët nga Ukraina. Gjithashtu është e nevojshme të sigurohen fonde buxhetore për të ashtuquajturin tranzicion “të gjelbër” dhe digjitalizimin, si dhe për sigurinë energjetike. Rekomandohet që politika fiskale të synojë arritjen e pozicioneve të shëndosha fiskale afatmesme.

Rekomandimi i dytë është që Bullgaria të vazhdojë me zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, si dhe të vlerësojë kostot e politikës së kohezionit deri në vitin 2027 për të nisur negociatat me Komisionin.

Rekomandimi i tretë është zvogëlimi i varësisë së përgjithshme nga lëndët djegëse fosile dhe importet e tyre duke përshpejtuar zhvillimin e burimeve të rinovueshme të energjisë dhe duke rritur efiçencën e energjisë në prodhim dhe ndërtesa, si dhe duke gjetur zgjidhje të reja afatgjata për ngrohjen qendrore. Komisioni rekomandon gjithashtu rritjen e lidhjeve me rrjetet e gazit të vendeve fqinje.

Më shumë nga rubrika

Valeri Todorov, ish-korrespondent i BNR në Moskë: Kremlini e vlerëson situatën si kritike

“Kremlini e vlerëson situatën si kritike” – kështu komentoi për EuroNews Bulgaria korrespondenti shumëvjeçar i Radios Kombëtare Bullgare në Moskë Valeri Todorov lajmin për mobilizimin e pjesshëm në Rusi. “Është një fakt interesant që numri i..

botuar më 22-09-21 5.31.MD
Julij Pavllov

Gjashtë parti hyjnë në parlament, dy janë në prag, sipas Qendrës për Analizë dhe Marketing

Dy javë para zgjedhjeve, diferenca mes GERB-it dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” është afër 7 për qind, tha drejtori i Qendrës për Analizë dhe Marketing (CAM), Julij Pavllov. Sipas tij, në parlament do të hyjnë 6 parti dhe dy të tjera janë në prag...

botuar më 22-09-21 3.19.MD
Dimitër Stojanov

Mobilizimi i ushtrisë ruse e zgjat luftën në Ukrainë

Ekziston një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov në një konferencë për shtypin në Këshillin e Ministrave. Duke komentuar mobilizimin e..

botuar më 22-09-21 1.56.MD