Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zhvendosja më masive e refugjatëve ukrainas ka për t’u realizuar

Foto: BGNES

Në ditët e fundit të muajit maj pritet të ndodhë zhvendosja më e madhe masive e refugjatëve ukrainas në Bullgari – rreth 35 mijë persona. Këtë e tha në Burgas Kryetarja e Agjencisë për Refugjatë, Mariana Tosheva, e cila ndodhet për një vizitë pune në qytet, njofton BNR Burgas.

Refugjatët ukrainas u paralajmëruan kur u vendosën në hotelet buzë detit se do të duhet të lirohen deri më 31 maj për të mos ndërhyrë në sezonin turistik veror, ndërsa qëllimi është të fillojë integrimi i refugjatëve në shoqëri.

165 hotele i janë bashkuar programit të ri të refugjatëve për 10 dhe 15 leva(5.11 dhe 7.67 euro), i cili do të nisë nga fillimi i qershorit. Në vendpushimin Sllënçev Brjag, ku ka më shumë ukrainas, këto vende janë më pak. Shumica janë në Kiten, Ahtopoll, Carevo.Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Presidenti ka mohuar të ketë marrë një raport për spiunazh të diplomatëve rusë

Institucioni presidencial nuk ka marrë një raport nga Agjencia Kombëtare e Sigurisë Kombëtare për dëbimin e 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë, tha presidenti Rumen Radev në Madrid. Sipas tij, në takimin e mbajtur më 9 qershor të këtij viti...

botuar më 22-06-30 3.54.MD

Duan të rinovojnë procesin lidhur me ndërrimin e emrave të myslimanëve bullgarë

Familjarët e viktimave të ndërrimit të detyrueshëm të emrave të myslimanëve bullgarë gjatë komunizmit protestuan para Pallatit të Gjykatës në Sofje kundër mungesës së drejtësisë. Ata janë të pakënaqur që pas 31 vitesh vonesë, në vitin 2022 pushoi..

botuar më 22-06-30 1.51.MD

Presidenti diskutoi me kryeministrin holandez hyrjen e Bullgarisë në Shengen

Gjatë Samitit të NATO-s në Madrid, Presidenti Rumen Radev bisedoi me Kryeministrin holandez Mark Rutte. Të dy diskutuan perspektivat e bashkëpunimit ekonomik dhe investitor që do të kontribuojë në modernizimin e ekonomisë bullgare. U diskutuan edhe..

botuar më 22-06-30 12.42.MD