Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Foto: Viktorija Topallska

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi korrespondentja jonë Cvetelina Stojanova.

Jotova tha se shpreson që problemet me librat shkollor bullgarë në Serbi, ku bullgarët njihen si pakicë dhe me të drejta kushtetuese, do të zgjidhen së shpejti.

Në vjeshtë do të mbahet një forum biznesi në Bosilegrad, me qëllim rigjallërimin ekonomik të Krahinave Perëndimore, njoftoi ambasadori ynë në Serbi Petko Dojkov.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev u takua me përfaqësues të Lockheed Martin

Në një takim në Sofje me përfaqësuesit e kompanisë amerikane Lockheed Martin, Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për vendime që nuk do të lejojnë që Bullgarinë të humbasë aftësitë e saj mbrojtëse pas skadimit të resurseve të fluturimit të avionëve..

botuar më 22-07-04 6.56.MD

Bullgaria kërkoi që energjia bërthamore të njihet si e gjelbër

Bullgaria iu bashkua qëndrimit të 20 sindikatave nga Belgjika, Republika Çeke, Finlanda, Franca, Hungaria, Lituania, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia në mbështetje të energjisë bërthamore, njoftoi Ministria e Energjetikës...

botuar më 22-07-04 6.36.MD
Sergej Lavrov

Ministri rus Sergej Lavrov për diplomatët rusë të dëbuar: Ne do të përgjigjemi në të njëjtën mënyrë

Rusia do t'i përgjigjet me të njëjtën Bullgarisë për diplomatët e dëbuar, tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov. Javën e kaluar, Ambasadorja ruse në Bullgari, Eleonora Mitrofanova, deklaroi se do t'i kërkonte Moskës mbylljen e Ambasadës Ruse në Sofje..

rinovuar më 22-07-04 5.54.MD