Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria miratoi një plan për vënien e euros në qarkullim

Asen Vasilev
Foto: gov.bg

Qeveria miratoi një plan për vënien e euros në qarkullim në Bullgari. Në një konferencë në Këshillin e Ministrave, Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev shpjegoi se ky është një plan operativ që u jep afate dhe detyra të qarta bankave dhe institucioneve të pagesave dhe shtetërore, si të aplikohet saktësisht euro, si të konvertohet duke përfshirë depozitat dhe huat.  Sipas Vasilev, një sërë ndryshimesh legjislative janë në vijim, duke përfshirë një amendament në Ligjin për Bankën Popullore Bullgare, dhe diskutimet publike dhe ekspertësh për anëtarësimin tonë në zonën e euros do të vazhdojnë. Për mbrojtjen e konsumatorit parashikohet një periudhë prej tre muajsh para vënies së euros në qarkullim dhe nëntë muaj pas kësaj, në të cilën çmimet e mallrave dhe shërbimeve do të publikohen në leva dhe euro. Qëllimi është që tregtarët e paskrupull të mos përfitojnë nga konvertimi i valutave për të rritur çmimet, tha Asen Vasilev.

Ministrat e së majtës votuan kundër, duke iu referuar marrëveshjes për formimin e qeverisë. Aty thuhet se vendimi do të merret pasi Banka Popullore Bullgare do të analizojë efektet. Një analizë e tillë ende nuk është përgatitur, theksojnë nga BSP.Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 korrikun

Temperaturat maksimale të enjten do të jenë prej 25 deri në 30°. Në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të shkurtra shiu, shtrëngata dhe breshër. Në perëndim do të mbajë mot me diell me vranësira të përkohshme. Moti nuk do të jetë i..

botuar më 22-07-06 8.25.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” shpalli prioritetet e projekt-kabinetit të ri

Parametrat e programit të projekt-kabinetit të Asen Vasilev nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” u bënë të qarta. Ai përmban mbi 40 projektligje që duhet të miratohen në 6 muajt e ardhshëm. “Në mënyrë reale, një pjesë e madhe e tyre duhet të miratohen..

botuar më 22-07-06 7.27.MD

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

botuar më 22-07-06 7.15.MD