Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Versioni bullgar i ligjit "Magnitski" është në formë pune

Foto: BGNES

Është ngritur një grup ndërinstitucional, i kryesuar nga Ministria e Drejtësisë, për të hartuar një projekt ligj për masat për parandalimin dhe mbrojtjen e sigurisë kombëtare nga cenimet që kërcënojnë sigurinë ekonomike dhe financiare të vendit.Në të marrin pjesë ekspertë nga Ministritë e Financave, Punëve të Jashtme, Banka Popullore Bullgare, Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe përfaqësues të rretheve akademike. Megjithëse tekstet janë ende në gjendje pune, projekti, i cili fitoi popullaritet si versioni bullgar i Ligjit Magnitski, ka tërhequr kritika të ashpra nga partnerët e koalicionit të partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” dhe opozita në parlament, të cilët i përshkruan tekstet si fashiste. Në përgjigje, Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave Asen Vasilev komentoi se tekstet synojnë të mbrojnë institucionet shtetërore dhe kompanitë në mënyrë adekuate, dhe Ministria e Drejtësisë është e vetmja që mund të respektojë të gjitha aktet kombëtare dhe ndërkombëtare për të gjetur mënyrën më të përshtatshme për të mbushur këtë boshllëk në legjislacionin bullgar. Nga ana e vet, Ministria e Drejtësisë komentoi se nuk mund të mbështes versionin mediatik të të ashtuquajturit Projektligj bullgar “Magnitski” sepse është në kundërshtim me Kushtetutën dhe legjislacionin evropian.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 korrikun

Temperaturat maksimale të enjten do të jenë prej 25 deri në 30°. Në Bullgarinë Lindore do të ketë reshje të shkurtra shiu, shtrëngata dhe breshër. Në perëndim do të mbajë mot me diell me vranësira të përkohshme. Moti nuk do të jetë i..

botuar më 22-07-06 8.25.MD

“Po e vazhdojmë ndryshimin” shpalli prioritetet e projekt-kabinetit të ri

Parametrat e programit të projekt-kabinetit të Asen Vasilev nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” u bënë të qarta. Ai përmban mbi 40 projektligje që duhet të miratohen në 6 muajt e ardhshëm. “Në mënyrë reale, një pjesë e madhe e tyre duhet të miratohen..

botuar më 22-07-06 7.27.MD

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

botuar më 22-07-06 7.15.MD