Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Boksieri Ergynall Sebahtin përfundoi i dyti në Evropë

Ergynall Sebahtin
Foto: Federata Bullgare e Boksit

Ergynall Sebahtin fitoi një medalje argjendi në kategorinë 48 kg në Kampionatin Evropian të Boksit në Jerevan. Bullgari 21-vjeçar, i cili debutoi në një forum kaq të madh, tregoi një nivel shumë të mirë, por në fund humbi me 1:4 vota nga gjeorgjiani Sahill Allahverdov, njofton sajti Sportal.

Bullgaria e përfundoi Kampionatin Evropian me tri medalje. Përveç medaljes së argjendtë të Ergynall, Daniell Asenov (54 kg) dhe kubani i natyralizuar Havier Ibanies (57 kg) fituan bronz.


Më shumë nga rubrika

Sukses dhe disfatë dramatike për skuadrat bullgare të futbollit në Evropë

Skuadra e futbollit CSKA fitoi 2:0 si mysafir në St. Patrick's në Dublin dhe vazhdon në turneun e Konferencës së Ligës. Për herë të parë një skuadër bullgare mposhti një kundërshtar në Evropë pasi humbi në shtëpi. Një javë më parë në Sofje,..

botuar më 22-08-12 10.00.PD

Më 27 gusht fillon turi i çiklizmit në Bullgari

Turi i 69-të i çiklizmit në Bullgari do të mbahet në fund të gushtit, njoftoi Federata Bullgare e Çiklizmit. Prologu është më 27 gusht në Sofje me një gjatësi prej 1 km rreth tempullit-monument “Shën Aleksandër Nevski”, kur do të prezantohen..

botuar më 22-08-12 6.05.PD
Nino Simeonov

Dy medalje argjendi për kadetët bullgarë nga kampionati evropian i peshëngritjes

Në ditën e dytë të Kampionatit Evropian të Peshëngritjes të Kadetëve në qytetin polak Rashin, Bullgaria ka tashmë dy medalje argjendi. Në kategorinë 55 kg për 15-vjeçarët Nino Simeonov u bë nënkampion. Dje, në ditën e parë të kampionatit, Martin Stanev..

botuar më 22-08-11 6.57.MD