Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN: Kur është fjala për mafien - mafia është në Ndryshimin

Stanisllav Ballabanov
Foto: BGNES

Në një konferencë të posaçme për shtypin nga “Ka një popull të tillë” (ITN), akuzuan në tradhti 5 deputetët e shkëputur dhe Ministrin e Sportit Radostin Vasilev. Para mediave u lëshua një regjistrim i një bisede telefonike mes Vasilev dhe deputetes së ITN-së, Kristinka Ivanova, në të cilën ai e kërcënon atë për të larguar nga grupi parlamentar i ITN-së, por ajo refuzon.

Deputeti Stanisllav Ballabanov përkujtoi se politika ndaj Maqedonisë së Veriut është ndër arsyet e tërheqjes së ITN nga koalicioni. Ballabanov e ftoi Kryeministrin Kirill Petkov që të paraqitet në detektorin e gënjeshtrës dhe të përgjigjet nëse është shkrimi i tij në një shënim që ka deputeti, në të cilin kryeministri, sipas fjalëve të tij, ka hartuar një plan për integrimin evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut. “Të shohin të gjithë se kush është tradhtari”, shtoi Ballabanov.

“Kur bëhet fjalë për mafien - mafia është në Ndryshimin”, tha Ministri i Zhvillimit Rajonal Grozdan Karaxhov, duke komentuar qortimin e “Po e vazhdojmë ndryshimin” se Karaxhov kishte kërkuar një rritje të paprecedentë të buxhetit të ministrisë së tij. Ai tha se të gjitha veprimet i kishte koordinuar edhe me kryeministrin edhe me Ministrin e Financave Asen Vasilev.

“Ne nënshkruam një marrëveshje koalicioni me ta në emër të eliminimit të së keqes që sundoi Bullgarinë për 12 vjet. Fatkeqësisht, krijuam një të keqe edhe më të madhe”, shtoi Ballabanov.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Ditën e enjte do të lëvizë ajër i ftohtë nga veriperëndimi dhe reshjet e shiut do të kalojnë në dëborë në zonat veriperëndimore dhe malore. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, në Sofje deri në 1°. Gjatë ditës do të ketë reshje..

botuar më 23-12-06 6.05.MD

Në vitin 2023, 193 000 migrantë të paligjshëm u ndaluan ose u kthyen

Deri në fund të nëntorit, policia kufitare bullgare ka ndaluar më shumë se 176 000 përpjekje të emigrantëve për të hyrë ilegalisht në BE. Kjo është një rritje prej 13% krahasuar me nëntorin 2022, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Për muajin nëntor,..

botuar më 23-12-06 5.06.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri u mburr se e ka kapërcyer inflacionin në 6 muaj

Inflacioni ka rënë në nivelet e paraluftës në Ukrainë. Në tetor 2021 ishte 6 për qind dhe këtë tetor është 5,8 për qind, tha kryeministri Nikollaj Denkov para mbledhjes së qeverisë. “Ne kemi vendosur edhe masa që garantojnë çmime më të ulëta për..

botuar më 23-12-06 11.58.PD