Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkalla e prevalencës së Covid po rritet

Foto: arkiv

336 janë rastet e reja me Covid në vend në 24 orët e fundit ose 26 më shumë se një ditë më parë. Mbi 57 për qind e të infektuarve rishtazi nuk janë të vaksinuar. 8.7 për qind e 3843 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 143 në 61 747. Në spitale u shtruan 36 pacientë të infektuar. 26 prej tyre ose 72.22 për qind nuk ​​kanë vaksina kundër koronavirusit. Pranimet në spitale u rritën me 11 në 284. Në terapi intensive janë 19 persona të infektuar.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 5 vdekje me Covid të konfirmuar. Të gjithë të vdekurit nuk kishin vaksina kundër koronavirusit. U shëruan 188 persona.

Të mërkurën u bënë 360 vaksina. 2 061 189 persona janë me imunizimin e përfunduar. 762 825 nga të imunizuarit kanë një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

16 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

2318 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u rritën me 1907 nga një ditë më parë. Mbi 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 23.6 për qind e 9800 testeve të kryera janë pozitive, sipas..

botuar më 22-08-09 9.42.PD

Në Kiev mendojnë se Moska nuk do të guxojë të shpërthejë Centralin Bërthamor “Zaporozhie”

Ukraina dhe Rusia ranë dakord që anijet, avionët ose dronët ushtarakë nuk duhet të afrohen brenda 10 miljeve detare anijet që transportojnë grurë ukrainas. Përgjatë korridorit të sigurt të rënë dakord në Detin e Zi, “palët nuk do të kryejnë sulme..

botuar më 22-08-09 9.28.PD

Parashikimi i motit për 9 gushtin

E marta do të jetë me diell. Pas mesditës do të ketë vranësira, por vetëm në vendet veriperëndimore do të ketë reshje shiu. Temperaturat maksimale do të jenë prej 31 deri në 36°, në Sofje rreth 31°. Përgjatë Detit të Zi moti do të jetë me..

botuar më 22-08-08 8.20.MD