Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE akordoi 78 milion euro për të zgjeruar strukturën e magazinimit të gazit Çiren

Foto: bulgartransgaz.bg

Këshilli i Energjisë i BE-së vendosi që objektet nëntokësore të depozitimit të gazit të Komunitetit duhet të mbushen të paktën 80 për qind deri në dimrin 2022/2023 dhe me 90 për qind në sezonin e ardhshëm.

Për Bullgarinë, e cila ka vetëm rezervuarin e gazit në Çiren, kjo do të thotë se duhet të mbushet deri në 4,64 teravat orë - TWh për këtë dimër dhe deri në 5,22 TWh për dimrin e ardhshëm.

Gjatë këshillit në Luksemburg, u nënshkrua një marrëveshje midis “Bulgartransgaz” dhe BE-së, me të cilën Komisioni Evropian financon zgjerimin e depove Çiren në kuadër të Mekanizmit të Lidhjes së Evropës - CEF me 78 milionë euro ose 80 për qind të çmimit. Zgjerimi do të rrisë vëllimin e magazinimit në Çiren në 1 miliard metra kub dhe kapacitetet ditore të nxjerrjes dhe injektimit në 8-10 milion metra kub.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Georgi Kadiev

Georgi Kadiev nga e “Majta”: “Më mirë pres që të hyjmë në Eurozonë në vitin 2027”

Derisa të ardhurat mesatare të popullsisë të arrijnë 80% të mesatares evropiane, nuk duhet të hyjmë në Eurozonë. Së bashku me të shkon edhe inflacioni dhe duhet të ketë një rezervë. Këtë e deklaroi para BNR, Georgi Kadiev, ish-zëvendësministër i..

botuar më 24-06-27 2.48.MD

Bullgaria ende nuk i plotëson kriteret për eurozonën

Bullgaria plotëson 3 nga kriteret e Mastrihtit për anëtarësim në eurozonë, por ende nuk i përmbush objektivat e stabilitetit të çmimeve dhe inflacionit, sipas një raporti të Komisionit Evropian, transmeton BTA. Bullgaria nuk i plotëson ende..

botuar më 24-06-26 2.57.MD

Marrim 65.2 milionë euro nga BE-ja për të forcuar rrjetin e transmetimit të energjisë elektrike

Bullgaria do të marrë 65.2 milionë euro nga BE për një projekt për forcimin e rrjetit të transmetimit të energjisë elektrike në mbështetje të integrimit të energjisë së rinovueshme, sipas një deklarate nga Komisioni Evropian. Paratë janë pjesë e një..

botuar më 24-06-24 2.19.MD