Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Jashtme kërkon që Ambasada Ruse të tërheqë notën e saj

| rinovuar më 22-07-01 7.16.MD
MPJ
Foto: BGNES

Sot, më 1 korrik 2022, para mesditës, me insistimin e palës ruse, në Ministrinë tonë të Jashtme u mbajt një takim mes Ministres së Punëve të Jashtme Teodora Gençovska dhe Ambasadores së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Federatës Ruse Eleonora Mitrofanova. Ministrja Gençovska prezantoi qëndrimin bullgar, me kërkesën që pala ruse të tërheqë notën verbale nga 30 qershori 2022. Për takimin do të njoftohen me shkresë zyrtare Kryeministri në detyrë, ushtruesi i detyrës së Kryetarit të Kuvendit Popullor dhe Administrata e Presidentit.

Zëdhënësi i Presidentit rus, Dmitri Peskov, tha se çështja e mbylljes së mundshme të Ambasadës ruse do të shqyrtohet nga Moska dhe, nëse është e nevojshme, do t'i raportohet Presidentit Vladimir Putin. Komenti ka të bëjë me notën e Ambasadores ruse Mitrofanova në Bullgari dhe deklaratën e saj se do të propozojë mbylljen e Ambasadës ruse në Bullgari, për shkak të refuzimit të Kryeministrit të dorëhequr Kirill Petkov për të anuluar vendimin për dëbimin e diplomatëve rusë. Sipas fjalëve të Ambasadores ruse, mbyllja e misionit diplomatik rus do të çojë në mënyrë të pashmangshme në mbylljen e misionit bullgar në Moskë.

Petkov u kërkoi autoriteteve ruse të mos e përmbushin kërkesën e Mitrofanovës, ndërsa Partia Socialiste Bullgare /BSP/ propozoi që Kuvendi Popullor të detyrojë Kryeministrin të pezullojë përkohësisht vendimin për dëbimin e diplomatëve rusë dhe qeveria ta rivendosë dialogun me Rusinë.Më shumë nga rubrika

Kostadin Kostadinov

Komentet e para politike pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve

Kryetari i partisë "Vëzrazhdane" Kostadin Kostadinov tha për BNR se pjesëmarrja e ulët në zgjedhje është një dënim për demokracinë bullgare, sepse 2/3 e votuesve nuk janë të interesuar për të ardhmen e Bullgarisë. Një pjesë e madhe e shoqërisë..

botuar më 22-10-02 9.24.MD

Gallup: GERB-SDS është forca e parë politike në zgjedhjet parlamentare në Bullgari

Rezultatet e exit poll-it të Gallup International Balkan, partner mediatik i BNR-së, tregojnë se 8 parti dhe koalicione po hyjnë në parlamentin e ri të 48-të , me njërën prej tyre në prag. Të dhënat e agjencisë tregojnë shpërndarjen e mëposhtme të..

rinovuar më 22-10-02 9.16.MD

KQZ: Pjesëmarrja më e madhe elektorale është në Sofje, më e ulëta - në Kërxhali

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nuk regjistroi shkelje të rënda në zgjedhjet për Legjislaturën e 48-të të Kuvendit Popullor. Deri në orën 16:00, pjesëmarrja e votuesve ishte absolutisht identike me atë të zgjedhjeve të 14 nëntorit të vitit të kaluar..

botuar më 22-10-02 9.11.MD