Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sipas opozitës, pushtetarët duan të blejnë deputetët e tyre

Bojko Borisov
Foto: BGNES

Disa deputetë duhet të vendosin se kujt do t'i jenë besnikë - partisë dhe liderit të tyre, apo Bullgarisë, tha kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov me rastin e përpjekjeve për formimin e qeverisë së re me mandatin e "Po e vazhdojmë ndryshimin". “Ky është shansi për të mos hyrë në krizë politike”, tha Petkov.

Lideri i partisë opozitare GERB, Bojko Borisov, akuzoi pushtetarët për formim joparimor të qeverisë së re. Ai komentoi se në parlament po blihet deputetë për të siguruar minimumin prej 121 deputetësh për të mbështetur një kabinet me kryeministër Asen Vasilev.

Edhe partia “Vëzrazhdane” deklaroi se Petkov ka premtuar se do të “kompensojë” deputetët e tyre nëse e mbështesin qeverinë e re.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 qershorin 2024

Ditën e martë para mesditës do të mbajë mot kryesisht me diell, ndërsa pasdite do të zhvillohen vranësira. Në vende të izoluara, kryesisht në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje afatshkurtra të shoqëruara me bubullima. Do të fryjë..

botuar më 24-06-24 7.35.MD

Mandati i parë për kabinetin nuk është dorëzuar, por “Vëzrazhdane” kërkon të tretin

Partia “Vëzrazhdane” do të insistojë në konsultimet me presidentin Rumen Radev të martën më 25 qershor për të marrë mandatin e tretë për formimin e qeverisë. Sipas partisë, këtë qeveri mund ta formojnë të gjitha formacionet politike të përfaqësuara..

botuar më 24-06-24 5.46.MD

Rumen Radev filloi konsultimet me forcat parlamentare para dorëzimit të mandatit për formimin e kabinetit

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet e tij me partitë dhe koalicionet parlamentare përpara se t'ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë forcës GERB-SDS, që fitoi zgjedhjet. Në fillim të takimit me forcën e parë politike ai veçoi dy pyetje -..

rinovuar më 24-06-24 3.37.MD