Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ofensiva ruse në Ukrainë po ngadalësohet

Foto: EPA/BGNES

Raketa ruse goditën Universitetin Pedagogjik në Harkov, njoftoi Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Një video e xhiruar nga rusët dhe e ngarkuar në faqen e Agjencisë së Lajmeve UNIAN tregon se si kur raketat u hodhën në Harkov nga Belgorod, disa prej tyre u rrëzuan në ajër dhe ranë përsëri në territorin rus. Të dy palët ndërluftuese drejtuan akuza të ndërsjella për viktima civile në Donbas.

Ushtria ruse po e kthen centralin bërthamor të pushtuar në Zaporozhie në një bazë ushtarake, shkruan The Wall Street Journal. Në territorin e centralit ka të paktën 500 ushtarë me tanke të artilerisë së rëndë, transportues të blinduar. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi se nuk do të sulmojë centralin, por do të fokusohet në një kundërsulm drejt Izjum dhe Herson, pasi e vetmja rrugëdalje është rrethimi dhe kapja e vendbanimeve aty pranë dhe kërkesa që pushtuesit të largohen nga Centrali Atomik Elektrik.

Duma ruse miratoi në lexim të dytë dhe të tretë një projekt-ligj për aplikimin e masave të jashtëzakonshme ekonomike. Me të, agjencitë e zbatimit të ligjit mund të vendosin çmime dhe kontrata arbitrare për bizneset për qëllime lufte.Akti u arrit pas refuzimit të një sërë kompanish shtetërore për të përmbushur urdhrat ushtarakë, që i çojnë në falimentim. Sipas Institutit për Studimin e Luftës - ISW në SHBA, ligji tregon se Kremlini po përgatitet të zgjasë të ashtuquajturin “operacion special ushtarak në Ukrainë”.


Më shumë nga rubrika

Rritje 97% e të huajve në bregun jugor të Detit të Zi

Numri i turistëve të huaj në bregdetin jugor të Detit të Zi është rritur me 97% krahasuar me sezonin veror të vitit të kaluar, sipas të dhënave të Aeroportit në Burgas. Më e madhja - 60% - është rritja e pushuesve polakë. Grupet e organizuara nga..

botuar më 22-08-18 4.57.MD
Kostadin Koxhabashev

Bullgaria po përgatitet për anëtarësim në OECD

Ministria e Punëve të Jashtme ka filluar punën për memorandumin fillestar në lidhje me përgatitjen e Bullgarisë për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Zëvendësministri dhe zëdhënësi i MPJ-së, Kostadin Koxhabashev,..

botuar më 22-08-18 3.13.MD

Gjendja e dy fëmijëve nga Serbia të lënduar në aksidentin në autostradën“Trakia” është stabile

Gjendja e dy fëmijëve serbë që mbetën të plagosur në aksidentin në autostradën “Trakia” dhe u trajtuan më pas në spitalin e urgjencës “Pirogov” në Sofje, tani është stabile dhe parashikimet për ta janë të mira, thuhet në njoftimin zyrtar të..

botuar më 22-08-18 12.53.MD