Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Me kokën poshtë” – një shtëpi tërheqëse u bë hit në Bregdetin tonë Jugor të Detit të Zi këtë verë

Foto: upsidedownhousebg.com

Nëse gjatë kësaj vere udhëtoni nëpër rrugën e vjetër, e cila lidh Çernomorec dhe Sozopoll, përpara jush do të paraqitet një pamje e çuditshme -një shtëpi e kthyer me kokën poshtë me një makinë në formë breshke të vogël të verdhë të markës “Volkswagen” të parkuar në çatinë e saj.Pikërisht ky është atraksioni më i ri në rajonin  e Bregdetit tonë Jugor, i cili tanimë pret jo vetëm tusitë individual, por dhe grupe të tëra turistike, të cilët kanë ardhur që të bien në gjendjen e një ....dezorientimi.

Shkaku është se ndërtesa dykatëshe është e kthyer mbrapsht dhe ka disa dhomë të mobiluara plotësisht me një rregullim të pazakontë mobiliesh. Këtu çdo gjë është me “kokën poshtë”, madje dhe detajet më të vogla janë ngjitur në tavan. Shtëpia është pronë e mjekes veterinare doktoresha Ana Çaneva, kurse ideja ka lindur gjatë një udhëtimi të saj në Tajlandë. Në një ditë me shi Ana dhe familja e saj kanë vizituar një “shtëpi të tillë të kthyer” të ngjashme në ishullin Puket dhe kanë mbetur të mahnitur. “Vendosëm se kjo do të pasurojë pushimin e pushuesve në Bullgari, do t’u krijojë më shumë gëzim” thotë pronarja.

Por, kur kanë nisur ndërtimin e ndërtesës ekscentrike, projektuesit janë ndeshur me një varg sfidash. “Problemi është se, duhej të kthenim të gjithë konstruksionin kështu që të mund të qëndrojë në mënyrë sa më të fortë mbi çati. Sepse në praktikë sipërfaqja e ndërtuar është mezi 9 metra kuadrat. Kjo do të thotë se 300 metra kuadrat mbështeten në një themel shumë të vogël” - sqaron doktoresha Ana Çaneva.


Ndërtimi filloi përpara një viti e gjysmë dhe përfundoi pas vetëm gjashtë muajve. Pas kësaj filloi mobilimi, ku vëmendje e veçantë iu kushtua çdo detaji. Shtëpia e përshtatur për një familje ka një dhomë për fëmijët, dhomë pritje, dhomë gjumi, zyrë, kuzhinë.Por, duke hyrë në të, gjithçka fillon nga ... tavani. “Miqtë tanë dëfrejnë shumë, bëjnë selfie, foto, na pyesin” - tregon doktoresha Ana Çaneva.

“Gjëja interesante është se nuk ka asgjë të rreme në të.Gjithçka është origjinale – larëse rrobash, aparate kafeje, pjatalarëse, soba, pjata, gota, gjithçka është e vërtetë, nuk ka plastikë, shterpor apo imitime. Dhe Volkswageni” është i vërtetë. Kjo ishte sfida jonë tjetër - si ta vendosim si një element në çati -“ tregon Ana Çaneva.

Nëse me mendje e ktheni shtëpinë mbrapsht, sikurse pronari i shtëpisë e ka parkuar makinën e vet përpara derës hyrëse dhe hyn në shtëpi pas pune. Automobili është i parkuar përpara, por në praktikë ai varet mbi kokat tona. Jo rastësisht turistët e quajnë atraksionin The Beetle house. Por ndjeja për dezorientim të gllabëron akoma derisa i afrohesh ndërtesës, e cila është ulur mbi çatinë e vet. Kurse brenda ndihet ....komoditeti dhe atmosfera familjare.

“Meqenëse bashkëshorti im merret me sende antike dhe antikuariate, brenda kemi  futur gjëra mjaft interesante, të cilat janë më një vlerë antikuarë. Për shembull, ka shumë sende nga industria detare - këto janë pajisjet e mëparshme detare. Njëherë e një kohë nuk ka pasur kompas dhe me këto pajisje njerëzit janë orientuar në det nga qielli, kemi globe, instrumente muzikore. Jashtë kemi vendosur një veshje zhytjeje. Jemi munduar që të rikrijojmë  një atmosferë autentike shtëpiake. Për shembull, pajisjet detare në fjalë janë të vendosura në bibliotekë ose në “vendbanimin e meshkujve”. Aty ka një tavolinë me dy kolltukë, ku meshkujt luajnë shah, pinë uiski. Hartat detare janë të renditura, ka kopje të armëve të gjuetisë...”

Shtëpia e kthyer u rendit mes atraksioneve më të vizituara nëpër Bregdetin tonë Jugor gjatë kësaj vere. Pse? “Sepse këtu çdo gjë sjell një gjendje të mirë shpirtërore dhe mund t’ju bëjë që të qeshni me gjithë zemër”- tha në fund të bisedës sonë dr. Ana Çaneva.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Facebook@theupsidedownhousebg


Më shumë nga rubrika

Ilin Dimitrov

Interesi i turistëve izraelitë për Bullgarinë po rritet

Ministria e Turizmit punon frytshëm me destinacionin izraelit. “Në vitin 2019 vendin tonë e kanë vizituar 244 mijë turistë izraelitë. Këtë vit ne po bëjmë përparim në rimëkëmbjen pas pandemisë dhe me guxim mund të them se vitin e ardhshëm do ta..

botuar më 22-11-02 3.47.MD

Hapi dyert Muzeu i Spiritualitetit në Shiroka Llëka

Pas riparimeve dhe restaurimeve të mëdha, u rimëkëmb shkolla në fshatin Shiroka Llëka. Shkolla, e ndërtuar në 1888, rihap dyert e saj, por këtë herë si Muze i Spiritualitetit. Ai paraqet artefakte, dokumente dhe fotografi që lidhen me historinë e..

botuar më 22-10-29 11.15.PD

Pavarësisht luftës dhe krizës, bullgari nuk heq dorë nga udhëtimet jashtë vendit

Këtë verë, bullgarët nxituan të kapin mundësitë e humbura për ekskursione dhe pushime jashtë shtetit pas kufizimeve dyvjeçare pandemike dhe sanitare. Në përpjekje për të kapërcyer kufizimet e reja të mundshme anti-covid, ata po nxitojnë të..

botuar më 22-10-23 1.35.MD