Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dronë bullgarë do të kryejnë fluturime mallrash në BE

Foto: Facebook / Dronamics

Deri në fund të vitit 2022, fluturimet mallrash me aeroplanë bullgarë pa pilot do të nisin në Mesdhe dhe në vitin 2024 edhe në Bullgari. Fluturimet mallrash të dronëve bullgarë do të nisin fillimisht në Maltë dhe Itali, duke zgjeruar gradualisht shtrirjen e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Ministrit të Inovacionit dhe Rritjes Aleksandër Pulev në “Dronamix” - një start-up teknologjik bullgar që punon në krijimin dhe funksionimin e avionëve pa pilot për dërgesat e ngarkesave. Kompania ka zhvilluar dronin e saj, të quajtur “Mjellma e Zezë”, me qëllimin për të lehtësuar logjistikën dhe mënyrën e transportit të ngarkesave, me dorëzim në të njëjtën ditë.


Më shumë nga rubrika

Godina e MPJ-së

Punonjësit e Ministrisë së Jashtme po përgatiten për grevë

Ministria e Punëve të Jashtme është duke u përgatitur për aksion greve, dhe arsyeja është niveli jashtëzakonisht i ulët i pagave në sistemin e MPJ-së, raporton BGNES. Punonjësit e Ministrisë së Jashtme sqarojnë se organizimi i aksioneve të grevës është..

botuar më 22-10-04 7.19.MD

GERB do të formojë një grup kontakti për negociatat rreth formimit të kabinetit të ri

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, njoftoi sot në një konferencë se për formimin e qeverisë, partia do të shpresojë tek negociatat me partitë politike përmes një grupi kontakti të njerëzve me reputacion të padiskutueshëm euroatlantik. Grupi i..

botuar më 22-10-04 5.50.MD

KE miratoi Programin Bullgar të Konkurrueshmërisë për 1.49 miliardë euro

Komisioni Evropian ka miratuar Programin Bullgar për Konkurrueshmëri dhe Inovacione në Ndërmarrje me vlerë më shumë se 1.49 miliardë euro. Fondet janë për mbështetjen e synuar të kompanive bullgare për problemet që vonojnë transformimin e ekonomisë sonë..

botuar më 22-10-04 5.31.MD