Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Kiev mendojnë se Moska nuk do të guxojë të shpërthejë Centralin Bërthamor “Zaporozhie”

Foto: EPA/BGNES

Ukraina dhe Rusia ranë dakord që anijet, avionët ose dronët ushtarakë nuk duhet të afrohen brenda 10 miljeve detare anijet që transportojnë grurë ukrainas. Përgjatë korridorit të sigurt të rënë dakord në Detin e Zi, “palët nuk do të kryejnë sulme kundër anijeve tregtare ose civile dhe infrastrukturës së porteve që merr pjesë në iniciativë”, thuhet në dokumentin e cituar nga Reuters.

Aleksej Arestoviç, këshilltar i presidentit ukrainas, i tha aktivistit rus për të drejtat e njeriut Mark Feigin se Kremlini po shantazhon Kievin duke kërcënuar se do të hedhë në erë termocentralin bërthamor Zaporozhie. Shantazhi synon të detyrojë Ukrainën të negociojë nën diktatin e palës ruse, njofton UNIAN. Kërcënimi bërthamor u përdor pasi pala ruse nuk arriti të lidhë marrëveshjen e grurit me rinovimin e negociatave, shpjegoi Arestoviç.

SHBA njoftoi dërgimin e një pakete tjetër prej 1 miliard dollarësh ndihmë ushtarake për Ukrainën. Dërgesa përfshin kryesisht raketa dhe predha. Që nga fillimi i luftës, ndihma ushtarake amerikane arriti në 9.8 miliardë dollarë.

Banka Botërore jep 4.5 miliardë dollarë të tjerë mbështetje financiare për buxhetin e Ukrainës. Paratë vijnë gjithashtu nga Uashingtoni dhe janë të destinuara për shpenzime sociale, njoftoi Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Stojanov

Bullgaria refuzoi t’i sigurojë Ukrainës armë të rënda

“Nuk ka kërcënime të drejtpërdrejta për t’u përfshirë në një konflikt. Çdo ndryshim i situatës çon në shqetësim”. Këtë e tha ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes Dimitër Stojanov para mbledhjes së sotme të Këshillit të Sigurimit pranë..

botuar më 22-09-29 3.36.MD
Ministri Nikollaj Millkov

Qendrat e votimit jashtë vendit janë gati për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare

Ministria e Punëve të Jashtme, si dhe përfaqësitë diplomatike dhe konsullore, kanë kryer të gjitha veprimet për përgatitjen e votimit. Këtë e bëri të ditur ministri teknik i punëve të jashtme, Nikollaj Millkov, në një konferencë të sotme në..

botuar më 22-09-29 3.13.MD

Ursula von der Leyen do të takohet me presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në Sofje

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Bullgari do të takohet me Presidentin Rumen Radev dhe homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 22-09-29 2.19.MD