Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Votimi jashtë shtetit do të jetë më i vështirë për të organizuar në Ukrainë

Nikollaj Millkov
Foto: BGNES

3 seksione zgjedhore do të hapen në Rusi për zgjedhjet parlamentare më 2 tetor, njoftoi Ministri teknik i Jashtëm Nikollaj Millkov në një mbledhje te presidenti. Në Rusi zakonisht organizohen 4-5 seksione, por ndoshta kësaj here do të jenë 3. Është një problem, se Ambasada e Bullgarisë në Ukrainë përkohësisht është e mbyllur. Për organizimin e votimit në Ukrainë do të mbështetemi më së shumti në aktivitetin e komunitetit bullgar, sepse dërgimi i punonjësve në kushte rreziku ushtarak është i ndërlikuar, theksoi ministri.

Tashmë ka një pajtim nga një duzinë vendesh për të hapur seksione. Pritshmëritë janë që do të ketë vend-votime në më shumë se 700 deri në 800 vende jashtë shtetit. Ambasadat mbështeten në dialogun dhe punën e përbashkët me komunitetet bullgare jashtë vendit për organizimin dhe zhvillimin e votimit, theksoi diplomati.

Më shumë nga rubrika

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

botuar më 22-10-01 10.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës do të jetë kryesisht i kthjellët, me vranësira të shpërndara të larta. Do të fryjë erë e lehtë jugore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12° dhe 17°, në Sofje rreth 12°. Ditën e shtunë do të ketë vranësira mesatare..

botuar më 22-09-30 8.35.MD

Një protestë u zhvillua para ambasadës iraniane në Sofje

Përfaqësues të Partisë Kurde të Iranit në Bullgari organizuan një protestë para Ambasadës së Republikës Islamike kundër vdekjes tragjike të 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme” dhe vdiq në paraburgim..

botuar më 22-09-30 6.02.MD